Logo: Centrum Integracji Społecznej
Logo: BIP

Kronika

Grudzień

27.12.2013 r.
Dobiega końca wymiana okien w siedzibie Centrum. Lada dzień dwie sale szkoleniowe oraz sala konferencyjna zyskają nowy wygląd 
i lepszą funkcjonalność.
          
24.12.2013 r.
Przy wigilijnym stole spotkali się uczestnicy i pracownicy Centrum oraz zaproszeni przez nas goście: Zastępca Prezydenta Zielonej Góry Wioleta Haręźlak, zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy Nina Kowalonek oraz Mirosław Musioł z Zielonogórskiego Ośrodka Kultury.
          
23.12.2013 r.
Okolicznościowe spotkanie uczestników projektu „Od bezdomności do normalności” ze streetworkerami i prowadzącymi zajęcia było okazją do złożenia życzeń i wręczenia świątecznych upominków.
          
 

Listopad

30.11.2013 r.
Uczestnicy drugiej edycji projektu „Aktywni od nowa” byli na wycieczce integracyjnej we Wrocławiu.
Po drodze mieli okazję poznać atrakcje turystyczne Bytomia Odrzańskiego, odwiedzili także nowosolski Park Krasnala.
We Wrocławiu pierwszym punktem programu była wizyta w Panoramie Racławickiej. Na większości oglądających malowidło zrobiło ogromne wrażenie.
Wieczorem uczestnicy obejrzeli spektakl „Carmen” G. Bizeta w Operze Wrocławskiej.
          
26.11.2013 r.
W ramach współpracy z Zielonogórskim Ośrodkiem Kultury odbył się wernisaż malarstwa Łukasza Machockiego, młodego, utalentowanego zielonogórzanina. Prace artysty są niezwykle ekspresyjne, dynamiczne, pełne barw i kolorów.
W wernisażu udział wzięli uczestnicy projektu „Aktywni od nowa”.
          
18.11.2013 r.
Rozpoczęliśmy pierwszą edycję zajęć w ramach projektu „Od bezdomności do normalności”. 18 osób przez najbliższe 6 miesięcy będzie m.in. uczestniczyło w zajęciach z psychologiem, terapeutą uzależnień, trenerem psychoedukacji i pracownikiem socjalnym. Celem jest poprawa sytuacji życiowej uczestników.
13.11.2013 r.
Uczestnicy projektu „Aktywni od nowa” kształcący się w specjalności pracownik magazynowo-budowlany rozpoczęli udział w kursie obsługi wózków podnośnikowych. Szkolenie obejmuje zajęcia teoretyczne i praktyczne, a zakończy się egzaminem przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego.
 
          
Zdjęcia: Jacek Szczęśniak
12.11.2013 r.
Złożyli nam wizytę pracownicy oraz uczestnicy Filii Powiatowego Ośrodka Wsparcia „Integracja” z Gubina.
Goście wysłuchali wystąpień pracowników Centrum na temat działalności oraz aktualnej oferty adresowanej do osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, w szczególności osób niepełnosprawnych. Zwiedzili również siedzibę Centrum.
          
 

Październik

25-31.10.2013 r.
Pięciu zielonogórskich streetworkerów wyjechało na krótki, ale bardzo intensywny staż do Londynu.
Głównym celem wizyty było poznanie metod pracy z osobami żyjącymi na ulicach stosowanych przez tamtejszych „pedagogów ulicy” 
z Fundacji BARKA UK - partnera Centrum w projekcie „Od bezdomności do normalności”.
Zielonogórzanie brali udział w porannych oraz nocnych patrolach, przyglądali się pracy londyńskich streetworkerów, rozmawiali 
o sposobach nawiązywania relacji z bezdomnymi.
Odwiedzili również centrum pomocy dziennej Manna oraz St Mungo’s - jedną z największych brytyjskich organizacji charytatywnych, która od 1969 roku zajmuje się pomocą osobom bezdomnym.
     
23.10.2013 r.
Złożył nam wizytę nowy dyrektor Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej Caritas ks. Stanisław Podfigórski oraz sekretarz Zarządu Anna Maria Fedurek. Rozmawiano o współpracy w ramach pomocy osobom najbardziej potrzebującym. 
21.10.2013 r.
Odbyła się konferencja promująca międzynarodowy projekt „Aktywizacja zawodowa i społeczna młodzieży bezrobotnej zagrożonej wykluczeniem społecznym w oparciu o model szwedzki i niemiecki”.
Celem projektu jest przeniesienie i zaadaptowanie modelu pracy z wykluczoną młodzieżą wypracowanego w Niemczech i Szwecji. Utworzone będą w Świebodzinie i Zielonej Górze (CIS) dwa ośrodki wsparcia dla bezrobotnych osób w wieku od 18 do 25 lat. Zostanie także wydany podręcznik metodyczny.
Wśród gości byli Wicemarszałek Województwa Lubuskiego Maciej Szykuła oraz dyrektor Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego Marek Kamiński i zastępca dyrektora tego departamentu Małgorzata Jażdżewska.
          
17-18.10.2013 r.
W dniach 17-18 października 2013 r. w Białobrzegach odbył się III Zjazd Konwentu CIS/KIS.
Podczas obrad rozmawiano m.in. ustawie o zatrudnieniu socjalnym oraz aspektach zatrudnienia socjalnego w działalności pożytku publicznego. Ważnymi punktami zjazdu były też sprawozdanie Rady Programowej Konwentu CIS/KIS za 2012/2013 rok oraz wybory Rady Programowej.
Gośćmi specjalnymi byli Krystyna Wyrwicka – Dyrektor Departamentu Pomocy i Integracji Społecznej Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Krzysztof Więckiewicz - Dyrektor Departamentu Pożytku Publicznego MPiPS, Andrzej Trzeciecki – reprezentant warszawskiego Instytutu Rozwoju Służb Społecznych oraz Cezary Miżejewski - ekspert ds. ekonomii społecznej, członek Rady Pożytku Publicznego.
W związku z obchodzonym w tym roku jubileuszem 10-lecia istnienia nasze Centrum otrzymało gratulacje od Ministra Pracy i Polityki Społecznej, a Miasto Zielona Góra zostało wyróżnione  za skuteczne wypełnianie zadań dotyczących pomocy osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym.
 
 
08.10.2013 r.
Rozpoczęły pracę pierwsze uliczne patrole. Streetworkerzy nawiązują kontakt z osobami bezdomnymi przebywającymi na terenie Zielonej Góry. Oferują pomoc doraźną, a przede wszystkim motywują do udziału w projekcie „Od bezdomności do normalności”.
W ten sposób aktywnie rozpoczęliśmy realizację przedsięwzięcia, którego głównym celem jest zmniejszenie wykluczenia społecznego 
w naszym regionie poprzez objęcie osób bezdomnych nowatorską formą pracy ulicznej.
          
03.10.2013 r.
W audycji pt. „Czwartek z EFS” emitowanej na antenie Radia Zachód, Radia Zielona Góra oraz Radia Gorzów wzięli udział Anita Buraczewska oraz Wacław Hansz, którzy mówili o realizowanym w CIS projekcie „Od bezdomności do normalności”. Program prowadzony przez red. Grażynę Walkowiak ma na celu ukazywanie korzyści, jakie przynoszą projekty współfinansowane ze środków Unii Europejskiej.
03.10.2011 r.
Rozpoczęły się zajęcia z prawnikiem Hanną Kucharską, w których udział biorą uczestnicy wszystkich grup drugiej edycji projektu „Aktywni od nowa”. Podczas spotkań będzie możliwość uzyskania porad dotyczących sposobów rozwiązania trudnych sytuacji życiowych.
Chętne osoby mogą również korzystać z indywidualnych konsultacji prawnych.
     
 

Wrzesień

24,26.09.2013 r.
Uczestnicy projektu „Aktywni od nowa” wzięli udział w kursie pierwszej pomocy przedmedycznej prowadzonym przez Joannę Zakrzewską – ratownika medycznego pracującego w zielonogórskim Sztabie Ratownictwa.
Podczas zajęć, z których część stanowiły ćwiczenia praktyczne, kursanci nauczyli się, jak wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową, a także postępowania przy zadławieniach, urazach oraz porażeniach prądem. Element szkolenia stanowiła również nauka użycia automatycznego defibrylatora zewnętrznego AED.
          
11.09.2013 r.
Kandydaci do pracy w charakterze streetworkera w projekcie „Od bezdomności do normalności” spotkali się z Januszem Smurą  
z Fundacji Pomocy Wzajemnej „Barka” z Poznania. Rozmawiano między innymi o metodach pracy z bezdomnymi.
04.09.2013 r.
Już drugi miesiąc ogrodnicy - winiarze biorą udział w praktycznych zajęciach zawodowych, które odbywają się w winnicy Stara Winna Góra w Górzykowie.
Prace obejmują zarówno zbiór winogron, formowanie rzędów winorośli, określanie dojrzałości winogron do zbioru, jak i konfekcjonowanie wina czerwonego i białego, kapslowanie i naklejanie etykiet.
          
02.09.2013 r.
Rozpoczęliśmy cykl spotkań kadry CIS z uczestnikami projektu „Aktywni od nowa”.
Raz w miesiącu będziemy wspólnie oceniać postępy kursantów w realizacji programu aktywizacji zawodowej i społecznej.
     
 

Sierpień

26.08.2013 r.
Uczestniczka grupy opiekun środowiskowy Małgorzata Szkudelska zwyciężyła w Konkursie Kiszenia Ogórka zorganizowanym przez zielonogórską Galerię u Jadźki.
Konkurencja była duża, gdyż zabawa z roku na rok cieszy się coraz większym powodzeniem. Tym bardziej cieszymy się, że to właśnie ogórki naszej uczestniczki okazały się najlepsze. Serdecznie gratulujemy!
Uczestnicy grupy ogrodnik-winiarz przygotowali okolicznościowe wianki, które zdobiły głowy naszych kursantów.
21.08.2013 r.
W ramach współpracy z Zielonogórskim Ośrodkiem Kultury zorganizowaliśmy wernisaż fotografii wykonanych metodą otworkową. Wystawa nosi nazwę „My, gimbusy z Jedynki”, a jej pomysłodawcą jest Paweł Janczaruk, który podczas spotkania opowiedział 
o technice wykonywania zdjęć.
W wernisażu udział wzięli uczestnicy wszystkich grup zawodowych drugiej edycji projektu „Aktywni od nowa”.
     
21.08.2013 r.
W sali konferencyjnej odbyło się uroczyste podpisanie umów o dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Społecznego projektów 
o charakterze ponadnarodowym.
Projekt  „Od bezdomności do normalności”  realizowany będzie przez Centrum Integracji Społecznej w partnerstwie z BARKA UK z siedzibą w Londynie. W projekcie „Aktywizacja zawodowa i społeczna młodzieży bezrobotnej, zagrożonej wykluczeniem społecznym w oparciu 
o model szwedzki i niemiecki”,  CIS jest partnerem  Stowarzyszenia Nasza Wieś Jutro w Brójcach k. Świebodzina.
W wydarzeniu udział wzięli Wicemarszałek Województwa Lubuskiego Maciej Szykuła, Prezydent Miasta Zielona Góra Janusz Kubicki, Dyrektor Barka UK Ewa Sadowska, Dyrektor Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego Marek Kamiński oraz Zastępca Dyrektora Departamentu EFS Małgorzata Jażdżewska.
Projekty będą realizowane w ramach poddziałania 7.2.1 - Aktywizacja zawodowa i społeczna osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.
          
01.08.2013 r.
Rozpoczęliśmy drugą edycję projektu „Aktywni od nowa”. 36 bezrobotnych osób przez najbliższe sześć miesięcy będzie zdobywać nowe kwalifikacje zawodowe w specjalnościach: kasjer-sprzedawca, ogrodnik-winiarz, opiekun dziecka, opiekun środowiskowy, pomocnik piekarza-cukiernika oraz pracownik magazynowo-budowlany.
Uczestnicy projektu będą również uczestniczyć w kursie języka niemieckiego oraz obsługi komputera.
     

Lipiec

 31.07.2013 r.
Nadszedł dzień pożegnania uczestników pierwszej edycji projektu „Aktywni od nowa”. 27 absolwentów odebrało zaświadczenia 
i certyfikaty.
Wyróżniającym się kursantom wręczono również nagrody Prezydenta Miasta Zielona Góra Janusza Kubickiego oraz okolicznościowe upominki.
          
25,29,30.07.2013 r.
Przedstawiciele zielonogórskiej Izby Rzemieślniczej i Przedsiębiorczości przeprowadzili egzaminy sprawdzające potwierdzające kwalifikacje zawodowe uczestników projektu „Aktywni od nowa”.
Swoje umiejętności zdobyte podczas półrocznego kursu sprawdzali uczestnicy kształcący się w tzw. zawodach rzemieślniczych, tj. kasjer-sprzedawca, pomocnik piekarza-cukiernika oraz ogrodnik-florysta.
Wszyscy uczestnicy zdali ten sprawdzian z wynikiem pozytywnym.
          
25, 29.07.2013 r.
Uczestniczki grup opiekun środowiskowy oraz opiekun dzieci wzięły udział w zajęciach z dietetykiem Magdaleną Golińczak. Podczas spotkań omówiono zasady prawidłowego żywienia w poszczególnych grupach wiekowych oraz potrzeby żywieniowe dzieci i osób starszych. W części praktycznej zajęć uwaga pań skupiona była na układaniu i omawianiu jadłospisu uwzględniającego różne problemy zdrowotne.
     
23, 30.07.2013 r.
Panie z grupy opiekun dziecka uczestniczyły w zajęciach z lekarzem pediatrą Agnieszką Szumkowską. Spotkania miały na celu uzupełnienie i usystematyzowanie wiedzy zdobytej przez uczestniczki projektu podczas praktyk zawodowych w żłobku oraz przedszkolu.
Tematyka spotkań to m.in. najczęstsze choroby u dzieci oraz ich objawy, rozwój psychomotoryczny i fizyczny dziecka, zaburzenia wzrastania. Omówiono również aktualny kalendarz szczepień.
     
22, 26.07.2013 r.
Panie z grupy opiekun środowiskowy uczestniczyły w zajęciach prowadzonych przez lekarza geriatrę Urszulę Kawalec – Hurny.
Uczestnicy wszystkich grup zawodowych wzięli udział w tzw. rozmowach symulacyjnych, które zostały przeprowadzone przy udziale pracowników Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej Wojewódzkiego Urzędu Pracy.
Podczas indywidualnych rozmów pracownicy CIiPKZ wcielali się w rolę pracodawców, a uczestnicy starali się jak najlepiej przedstawić swoje umiejętności,  zgodnie z wiedzą, którą przez ostatnie miesiące zdobywali na zajęciach z doradcą zawodowym.
          
12.07.2013 r.
Tematyka spotkania to m.in. wielkie problemy geriatryczne, starzenie się i wpływ procesów starzenia się na organizm ludzki, etyka końca życia. Omówione zostały również szczegóły dotyczące starzenia fizjologicznego i patologicznego.
     
08.07.2013 r.
W zielonogórskim Areszcie Śledczym odbyło się spotkanie z osadzonymi. Pracownik socjalny Sylwia Lis oraz koordynator projektu „Aktywni od nowa” Anita Buraczewska zaprezentowały działalność CIS oraz przedstawiły szczegóły dotyczące rekrutacji do kolejnej edycji projektu jako alternatywy dla osób opuszczających zakład karny.
01.07.2013 r.
Rozpoczęliśmy rekrutację do drugiej edycji projektu „Aktywni od nowa”. Od sierpnia 36 osób rozpocznie zajęcia zawodowe oraz społeczne. Uczestnicy będą kształcić się w sześciu specjalnościach zawodowych: kasjer-sprzedawca, opiekun dziecka, opiekun środowiskowy, pomocnik piekarza-cukiernika, ogrodnik-winiarz, pracownik magazynowo-budowlany.
     

Czerwiec

24.06.2013 r.
Odbyło się spotkanie informacyjne z kuratorami zawodowymi, którego celem było przekazanie szczegółów dotyczących naboru do drugiej edycji projektu, która rozpocznie się 01 sierpnia.
     
17.06.2013 r.
Rozpoczęły się zajęcia prowadzone przez prawnika Hannę Kucharską
W spotkaniach grupowych uczestniczą wszyscy beneficjenci pierwszej edycji projektu. Dodatkowo chętne osoby mogą uzyskać poradę prawną podczas spotkania indywidualnego.
Tematyka zajęć stanowi odpowiedź na zainteresowania uczestników i obejmuje m.in. zagadnienia z zakresu prawa alimentacyjnego 
i spadkowego.
     
12.06.2013 r.
Uczestnicy wszystkich grup zawodowych biorą udział w warsztatach z zakresu kształtowania wizerunku prowadzonych przez kosmetologa Annę Kowalczyk-Derwich.
Zajęcia odbywają się w dwóch grupach: żeńskiej oraz męskiej.
Panie mają okazję m.in. poznać szczegóły stylizacji personalnej oraz dokonać analizy własnej sylwetki. Tematyka zajęć obejmuje również rodzaje makijaży, których wykonywanie można przećwiczyć podczas części praktycznej.
Panowie uczą się m.in. wiązania krawatów oraz muchy, a także dobierania garderoby na rozmowę kwalifikacyjną i inne okazje.
          
12.06.2013 r. 
W sali konferencyjnej CIS odbyło się XIII Posiedzenie Podkomitetu Monitorującego Program Operacyjny Kapitał Ludzki. 
W porządku obrad znalazło się m.in.  zatwierdzenie sprawozdania z realizacji priorytetów komponentu regionalnego w ramach PO KL za rok 2012 oraz przedstawienie i przyjęcie wyników badania ewaluacyjnego pn. „Wpływ EFS na skuteczność działań podejmowanych w ramach systemu integracji społecznej w województwie lubuskim”.
Udział w posiedzeniu wzięli m.in. Wicemarszałek Województwa Lubuskiego Maciej Szykuła oraz Dyrektor Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego Marek Kamiński.
          
11.06.2013 r.
Przedstawiciele Centrum spotkali się z kuratorami zawodowymi. 
Przekazano informacje dotyczące 10-letniej działalności Centrum, a także szczegóły rozpoczynającej się za klika dni rekrutacji do drugiej edycji projektu "Aktywni od nowa".
Organizatorem spotkania był Wojewódzki Urząd Pracy w Zielonej Górze.
10.06.2013 r.
W Zakładzie Karnym w Krzywańcu z osadzonymi spotkali się pracownicy CIS Anita Buraczewska i Sylwia Lis.
Celem wizyty było przedstawienie akutalnej oferty CIS osobom, które w najbliższym czasie zakończą odbywanie kary pozbawienia wolności.

Maj

23.05.2013 r.
Już trzy miesiące uczestnicy pierwszej edycji projektu „Aktywni od nowa” zdobywają praktyczne umiejętności wykonywania zawodu.
Praktyki odbywają się w zielonogórskich zakładach pracy. Kursanci biorą w nich udział przez 3 dni w tygodniu, po 8 godzin dziennie.
          
08.05.2013 r.
W Centrum odbyła się konferencja pn. „Ekonomia społeczna – kierunek dobrych zmian”.
Rozmawiano m.in. na temat przyszłości społeczności lokalnej w kontekście Wieloletniego Regionalnego Planu Działań na lata 2013-2020, 
a także możliwości realizacji działań z obszaru ekonomii społecznej w perspektywie finansowej 2014-2020. Przedstawiono dobre praktyki 
z zakresu współpracy samorządu z podmiotami ES.
W konferencji udział wzięli: Wicemarszałek Województwa Lubuskiego Maciej Szykuła, Starosta Powiatu Zielonogórskiego Ireneusz Plechan, Zastępca Prezydenta Zielonej Góry Dariusz Lesicki, Wójt Gminy Zielona Góra Mariusz Zalewski. Organizatorem był Wojewódzki Urząd Pracy oraz Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej.
          

Kwiecień

23 i 25.04.2013 r.
Uczestnicy wszystkich grup zawodowych wzięli udział w elementarnym kursie pierwszej pomocy przedmedycznej prowadzonym przez Joannę Zakrzewską – ratownika medycznego, członka Rejonowego Sztabu Ratownictwa w Zielonej Górze.
Podczas szkolenia kursanci zdobyli umiejętności dotyczące przeprowadzania podstawowych zabiegów resuscytacyjnych u dorosłych 
i dzieci. Ważną częścią kursu były ćwiczenia na specjalistycznych fantomach.
          
13.04.2013 r.
W tę ciepłą wiosenną sobotę uczestnicy pierwszej edycji projektu „Aktywni od nowa” przebywali na wycieczce.
W Nowej Soli zwiedzili Park Krasnala, a w Legnicy Muzeum Miedzi.
We Wrocławiu obejrzeli Panoramę Racławicką - malowidło nazywane reliktemdziewiętnastowiecznej kultury masowej. Dzieło wywarło ogromne wrażenie nazwiedzających, z których większość widziała je po raz pierwszy.
Wieczorem w Operze Wrocławskiej wysłuchali „Opowieści Hoffmanna” Jacquesa Offenbacha – reprezentanta dziewiętnastowiecznej operetki francuskiej nazywanego „mistrzem żartobliwej muzy”. Naszych kursantów urzekły piękne arie i barkarole.
05.04.2012 r.
W zielonogórskim Liceum Ogólnokształcącym nr 7 otwarto wystawę pn. „Narkotyki = niebezpieczne związki”.
Autorami prac są uczestnicy kursów organizowanych w Centrum. Plakaty wykonane zostały podczas zajęć z pracownikiem socjalnym.
          
03.04.2013 r.
Uczestnicy projektu spędzili dzień w Muzeum Etnograficznym w Ochli. Obejrzeli tam wystawę stałą o tematyce rzemiosła i rolnictwa, wzięli też udział w warsztatach tworzenia pisanek metodą batikową. Pobyt zakończył się spotkaniem integracyjnym przy ognisku.
          
 

Marzec

20.03.2013 r.
W sali konferencyjnej Centrum odbyły się II Zielonogórskie Targi Pracy.
Spośród ok. 200 ofert pracy największym zainteresowaniem cieszyły się zawody:
spawacz, kasjer-sprzedawca, magazynier, opiekun osób starszych. Były też oferty kursów zawodowych i staży.
W ramach targów odbyło się seminarium dla przedsiębiorców na temat aktywnych form pomocy oferowanych pracodawcom przez urzędy pracy. Bezrobotni mogli uzyskać porady w zakresie metod poszukiwania pracy oraz zakładania własnej działalności gospodarczej.
Targi odwiedzili m.in. Starosta Zielonogórski Ireneusz Plechan, Wicestarosta Zielonogórski Ryszard Górnicki, Wójt Gminy Zielona Góra Mariusz Zalewski, Zastępca Naczelnika Wydziału Gospodarki i Przedsiębiorczości Urzędu Miasta Zielona Góra Stanisław Domaszewicz oraz Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Irena Radziusz.
          
15.03.2013 r.
Odbyła się narada zorganizowana przez Departament Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego. Pracownicy CIS zaprezentowali przykłady dobrych praktyk z realizacji wsparcia dla osób wykluczonych społecznie lub zagrożonych wykluczeniem.
 
06.03.2013 r.
Przez trzy tygodnie można było podziwiać w CIS akwarele oraz obrazy olejne Izabeli Sak – absolwentki Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Zielonej Górze, uczennicy Agaty Buchalik-Drzyzgi. 
Podczas finisażu wystawy artystka dzieliła się wiedzą dotycząca tajników malarstwa i odpowiadała na pytania.
W spotkaniu uczestniczyła również dyrektor Zielonogórskiego Ośrodka Kultury Agata Miedzińska.
     
 
Baner: UMZG 285x80Baner: MPIPSBaner: PUPBaner: OPS
Baner: GCZERWIEŃSK Baner: GSULECHÓW Baner: GZABÓRBaner: ZKJ
Baner: ZLOPBaner: Gazeta LubuskaBaner: Index 96 fmBaner: LZG
Baner: OPZL