Logo: Centrum Integracji Społecznej
Logo: BIP

Gazeta Lubuska

Jest pierwsze mieszkanie w Zielonej Górze, które udało się wyremontować dzięki niezwykłej ekipie

– Koleżanka powiedziała mi, że dobro wraca. Oby wróciło do tych wszystkich moich przyjaciół, znajomych i do CIS-u. Dobrzy ludzie mi pomogli – cieszy się pani Agnieszka z Zielonej Góry, która w marcu przeprowadzi się do wyremontowanego mieszkania.
– Własny pokój będzie miał mój syn i ja będę miała swój. W tym miejscu była ściana, ale zrobiliśmy wejście do jego pokoju. Tak będzie wygodniej – opowiada Agnieszka Nosek, stojąc na środku dużego pokoju, po prawej, od strony wejścia jest kuchnia i łazienka, po lewej będzie królestwo chłopca. Dzisiaj mama z synkiem mieszkają w małej kawalerce. Ta przestrzeń cieszy, ale radość daje to, że wielu ludzi dobrej woli ofiarowało swoją pomoc, czas i pieniądze, aby z mieszkania w ruinie przygotować komfortowe pomieszczenia dla życia.
– Kolory wybraliśmy jasne. Jest też jasna podłoga. Konieczne było nie tylko szpachlowanie i malowanie ścian, ale i wymiana instalacji elektrycznej i rur wodno-kanalizacyjnych – opowiada, pokazując zdjęcia miejsca z czasu, kiedy oglądała je pierwszy raz.
– Bardzo mocno dziękuję wszystkim za pracę, czas i pieniądze. Dziękuję panu doktorowi Miłosławowi Bembnowi, wszystkim moim przyjaciołom, znajomym oraz pracownikom Centrum Integracji Społecznej. Dziękuję też pracownikom wydziału mieszkaniowego w urzędzie miasta. To kochani ludzie. Koleżanka mówi, że dobro wraca. Oby do nich wróciło, bo bardzo mi pomogli – mówi pani Agnieszka wzruszona i szczęśliwa.
Para gołębi sprowadziła się jako pierwsza. Mają pisklęta
W mieszkaniu potrzeba jeszcze remontu łazienki, żeby dostosować pomieszczenie do potrzeb kobiety. Udar pozostawił niepełnosprawność w stopniu znacznym, ale nie zabrał radości z życia. Będą jeszcze potrzebne niektóre meble i podłoga w kuchni. Stół z krzesłami już stoi przy oknie. Zielonogórzanka bardzo cieszy się z tego prezentu. Jeszcze w marcu się przeprowadzi, ale pierwsi lokatorzy już są na balkonie. To para gołębi, która sprowadziła się w trakcie remontu i wychowuje pisklęta.
W tej historii ogromną rolę odegrała ekipa remontowa. I to nie była zwyczajna grupa malarzy czy tynkarzy. Powstała dzięki współpracy kilku zielonogórskich instytucji: Centrum Integracji Społecznej, Urzędu Miasta, Ośrodka Aktywizującego dla Bezdomnych Mężczyzn Caritas i Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. To MOPS był inicjatorem pomysłu, aby uczestnicy CIS wspomagali mieszkańców Zielonej Góry przy remoncie mieszkań. Nowe lokum pani Agnieszki jest pierwsze.
– W ramach projektu Lepsze jutro II, który realizujemy, nasi uczestnicy w mieszkaniu pani Agnieszki ucząc się zawodu, jednocześnie pomagali przy remoncie i wykończeniu mieszkania – wyjaśnia Anita Buraczewska, dyrektor Centrum Integracji Społecznej w Zielonej Górze. – Bardzo cieszymy się, że udało się osiągnąć taki efekt.
Powstała ekipa, która pracuje przy remontach i chciałaby w przyszłości założyć spółdzielnię socjalną. Jeszcze nabywają umiejętności. Mają lidera, który pełni rolę nauczyciela.
– Aktywizujemy naszych uczestników społecznie i zawodowo, aby zrealizować cel, jakim jest podjęcie przez nich zatrudnienia. Korzyść dodatkowa, to pomoc przy remontach mieszkań komunalnych i socjalnych. To dla nas ogromna satysfakcja. Osoby, które do nas trafiają, mają różne problemy, są zagrożone wykluczeniem społecznym, a jednocześnie ucząc się i aktywizując, mogą wspomagać inne osoby. Myślę, że to jest duża sprawa i bardzo nas to cieszy. Mam nadzieję, że taka pomoc wpisze się na stałe w nasze projekty – podkreśla dyrektor A. Buraczewska.

Masz problem ze znalezieniem pracy? Sprawdź ofertę Centrum Integracji Społecznej i zapisz się na kursy przygotowawcze do nowego zawodu!

Centrum Integracji Społecznej w Zielonej Górze pomaga wrócić na rynek pracy osobom wykluczonym społecznie. Już z początkiem stycznia rusza kolejna edycja projektu, którego zadaniem jest przeszkolenie kursantów i w efekcie znalezienie pracy. Z propozycji mogą skorzystać również obywatele Ukrainy.
Masz problem ze znalezieniem pracy, przyjdź do CIS
Centrum Integracji Społecznej zaprasza do udziału w III edycji projektu „Lepsze jutro 3”. Celem projektu jest zwiększenie zdolności do zatrudnienia osób z Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Zielona Góra zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym oraz przygotowanie ich do efektywnego funkcjonowania na rynku pracy i aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym. Propozycja dotyczy zatem bezrobotnych, mających problem ze znalezieniem pracy oraz funkcjonowaniem w życiu społecznym i zawodowym. Ustawa o zatrudnieniu socjalnym wskazuje wymogi, wśród których, prócz długotrwałego bezrobocia są m.in. posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności, trudna sytuacja materialna i korzystanie z pomocy społecznej, czy zwolnienie z zakładu karnego. By ubiegać się o udział w kursach, wystarczy spełniać jedno z wyżej wymienionych kryteriów.
Zdobądź nowy zawód
By móc skutecznie wrócić na rynek pracy CIS proponuje szkolenia w następujących specjalnościach:
opiekun osoby starszej i niepełnosprawnej,
pracownik gospodarczy,
pracownik terenów zieleni.
Uczestnikami kursów mogą być również obywatele Ukrainy. Specjalnie dla nich CIS oferuje naukę języka polskiego.
Czas trwania szkoleń wynosi 6 miesięcy. Uczestnicy będą brać udział w zajęciach społecznych i zawodowych. Zajęcia społeczne oraz zajęcia z teorii zawodu będą odbywać się w siedzibie CIS, natomiast zajęcia zawodowe praktyczne w zakładach pracy na terenie Zielonej Góry oraz partnerskich gmin.
- Uczestnikom tych kursów pomagamy znaleźć pracę - mówi Anita Buraczewska, dyrektor CIS w Zielonej Górze. - Bardzo często absolwenci szkoleń, którzy sprawdzili się podczas praktyk zawodowych, dostają umowę o pracę w zakładach, w których odbyli praktyki.
Kursanci mogą też liczyć na pomoc specjalistów, m.in. doradcy zawodowego, psychologa, terapeuty, czy pracownika socjalnego.
Zapewniają:
-comiesięczne wsparcie finansowe,
-dla najlepszych bony szkoleniowe,
-posiłek obiadowy,
-badania lekarskie i szkolenie BHP,
-zwrot kosztów dojazdu,
-odzież ochronną oraz ubezpieczenie NNW.

CIS walczy o lepsze jutro dla społecznie wykluczonych

Nie masz pracy od lat? Jest na to sposób

     

Pomocnik jest jak święty Mikołaj, też rozdaje dary

03 sierpnia 2015

Wreszcie jest z czego wybierać. Coraz więcej propozycji dla bezrobotnych na targach pracy

Połowa osób po kursach ma już pracę

Bezdomność to nie wyrok

12 czerwca 2014

1 2
Baner: UMZG 285x80Baner: MPIPSBaner: PUPBaner: OPS
Baner: GCZERWIEŃSK Baner: GSULECHÓW Baner: GZABÓRBaner: ZKJ
Baner: ZLOPBaner: Gazeta LubuskaBaner: Index 96 fmBaner: LZG
Baner: OPZL