Logo: Centrum Integracji Społecznej
Logo: BIP

O projekcie

O projekcie

Centrum Integracji Społecznej realizuje projekt dofinansowany
z Funduszy Europejskich
pt. „Poprawa jakości aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych intelektualnie”
 
Celem projektu jest zapoznanie  i zaadaptowanie nowych form aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych w Zielonej Górze
i Verden, przekazanie doświadczeń i przygotowanie niepełnosprawnych do zawodów stajennego, obsługi hotelowej
i zagospodarowania terenów zielonych.  

Dofinansowanie projektu z UE: 99 973,00 zł

W ramach projektu odbyły się 2 spotkania kadry oraz warsztaty dla osób z niepełnosprawnościami. 
W dniach 15-17 stycznia 2020 r. odbyło się pierwsze spotkanie zapoznawcze w Zielonej Górze osób odpowiedzialnych
za przeprowadzenie działań w projekcie. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Lebenshilfe Rotenburg-Verden i Miasta Zielona Góra. Goście z Verden zwiedzili Centrum Spotkań Polsko-Niemieckich, zapoznali się z metodami szkolenia osób niepełnosprawnych
w zakresie pracy stajennej i hotelowej oraz zagospodarowania terenów zielonych. Następnie uczestnicy zwiedzili Centrum Rekreacyjno-Sportowe, Centrum Przyrodnicze, Planetarium i Stare Miasto. Goście odwiedzili również Szkołę Specjalną, Ośrodek Terapii Zajęciowej (w tym mieszkania chronione dla osób niepełnosprawnych) oraz Warsztaty Terapii Zajęciowej i zapoznali się z metodami aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych w Zielonej Górze.
W dniach 19-21 lutego 2020 r. w Verden odbyło się spotkanie robocze osób odpowiedzialnych za przeprowadzenie działań w projekcie. Przedstawiciele Zielonej Góry odwiedzili szklarnie produkcji roślinnej AROMATICO należące do Lebenshilfe-Rotenburg, gdzie zapoznali się z pracą osób niepełnosprawnych przy produkcji sadzonek roślinnych. Następnie zwiedzili UNIKAT – sklep z produktami wytworzonymi przez osoby niepełnosprawne oraz warsztaty dla osób niepełnosprawnych. Obiad zjedzono wspólnie w CAFESITObar – restauracji-kawiarni prowadzonej w większości przez osoby niepełnosprawne, natomiast kolację w BISTRO37, w którym również pracują osoby niepełnosprawne zarówno w kuchni, jak i przy obsłudze klientów. Goście z Zielonej Góry odwiedzili biuro Job-coachingu dla osób niepełnosprawnych oraz kiosk znajdujący się w szkole zawodowej prowadzony w części przez osoby niepełnosprawne. Następnie zwiedzono warsztaty Lebenshilfe-Rotenburg, w których niepełnosprawni wytwarzają produkty na zamówienie różnych firm (między innymi ramy łóżek, zestawy dla armii francuskiej, łańcuchy do maszyn itp.). Obiad przygotowany został w kantynie warsztatów przez osoby niepełnosprawne. Następnie zwiedzili zakład produkcji roślinnej Blume&Co, w którym osoby niepełnosprawne zajmują się produkcją roślinną i florystyką.
W dniach 9-16 marca 2020 r. w Centrum Spotkań Polsko-Niemieckich w Zielonej Górze-Przylepie odbyły się I warsztaty aktywizujące dla osób niepełnosprawnych intelektualnie i psychicznie. W spotkaniu wzięło udział 8 niepełnosprawnych i 4 opiekunów z Niemiec oraz 10 niepełnosprawnych i 2 opiekunów z Polski oraz tłumacz. Polscy i niemieccy uczestnicy zakwaterowani byli wraz z opiekunami
w pokojach gościnnych CSPN w Zielonej Górze – Przylepie. Codziennie prowadzono zajęcia hipoterapii i kinezyterapii oraz zajęcia integracyjne. Uczestnicy wzięli udział w 4 wyjazdach do Zielonej Góry do instytucji i parków miejskich, gdzie zajmowali się wiosenną pielęgnacją terenów zielonych. 
W 2020 roku planowane są drugie warsztaty dla osób niepełnosprawnych i 3 spotkania robocze Zielonej Górze i Verden oraz wspólna prezentacja form i sposobów wdrożenia nowych rozwiązań przekazanych przez partnerów.
 
Projekt „Międzynarodowa współpraca się opłaca”. Granty na komponent współpracy ponadnarodowej dla beneficjentów projektów standardowych realizowanych w zakresie celów tematycznych 8-11 współfinansowanych z EFS w ramach PO WER lub RPO w perspektywie finansowej 2014-2020.

Nr projektu: POWR.04.03.00-00.0093/17
Baner: UMZG 285x80Baner: MPIPSBaner: PUPBaner: OPS
Baner: GCZERWIEŃSK Baner: GSULECHÓW Baner: GZABÓRBaner: ZKJ
Baner: ZLOPBaner: Gazeta LubuskaBaner: Index 96 fmBaner: LZG
Baner: OPZL