Logo: Centrum Integracji Społecznej
Logo: BIP

Kronika

Luty

12.02.2015 r.
Pracownicy Centrum spotkali się z przedstawicielami grupy inicjatywnej Młodzi Razem. Tematem spotkania była współpraca w zakresie pomocy osobom bezdomnym.
     
04.02.2015 r.
Odbyło się spotkanie z dyrektorem Aresztu Śledczego w Zielonej Górze mjr Dariuszem Rączkowskim oraz dyrektorem Zakładu Karnego w Krzywańcu mjr Danielem Janowskim. Omówiono rezultaty działań podejmowanych w ramach realizowanych porozumień. Rozmawiano również o możliwości uczestnictwa Centrum w programie "Nowa Droga" - innowacyjnym modelu współpracy z przedsiębiorstwami 
w zakresie aktywizacji zawodowej i społecznej młodocianych więźniów.
02.02.2015 r.
24 osoby rozpoczęły udział w piątej edycji projektu „Aktywni od nowa”. Przez najbliższe sześć miesięcy będą zdobywać umiejętności społeczne oraz wiedzę i doświadczenie podczas szkolenia w specjalnościach zawodowych: opiekun środowiskowy, kasjer- sprzedawca i ogrodnik terenów zieleni.
          
 

Styczeń

31.01.2015 r.
Uczestnicy czwartej edycji projektu „Aktywni od nowa” po raz ostatni spotkali się w Centrum, by odebrać zaświadczenia i certyfikaty. Niektórzy od przyszłego tygodnia rozpoczynają pracę, inni są w trakcie poszukiwań zatrudnienia. Wszystkim gratulujemy zakończenia udziału w projekcie oraz życzymy powodzenia.
          
28.01.2015 r.
Pracownicy Centrum spotkali się z uczniami zielonogórskiego Zespołu Szkół Elektronicznych i Samochodowych. Opowiedzieli o CIS, zapoznali z prowadzonymi działaniami oraz ich rezultatami. Odpowiadali również na pytania uczniów.
     
28.01.2015 r.
Zakończyliśmy II edycję projektu „Od bezdomności do normalności”. Absolwenci szkoleń odebrali zaświadczenia potwierdzające udział w projekcie, a także dokumenty poświadczające zdobyte kwalifikacje zawodowe.
 
          
26, 28.01.2015 r.
Kursanci wzięli udział w egzaminach sprawdzających potwierdzających kwalifikacje zawodowe.
Panowie kończący udział w projekcie „Od bezdomności do normalności” przystąpili do sprawdzianu umiejętności w specjalności technolog robót wykończeniowych, panie z projektu „Aktywni od nowa” zdawały egzamin w zawodzie sprzedawca.
Obie grupy poradziły sobie z zadaniem i egzamin zakończyły wynikiem pozytywnym.
     
23, 26.01.2015 r.
Jak w każdej edycji szkoleń, tak i tym razem uczestnicy wzięli udział w symulacjach rozmów kwalifikacyjnych. Rozmowy odbyły się w Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej Wojewódzkiego Urzędu Pracy, a w rolę pracodawcy wcielił się doradca zawodowy Powiatowego Urzędu Pracy Kamil Ginter. Była to znakomita okazja do praktycznego sprawdzenia swojego przygotowania do konfrontacji z potencjalnym pracodawcą, a także oswojenia stresu zwykle towarzyszącemu rozmowie o pracę.
 
          
22.01.2015 r.
Uczestnicy projektu „Od bezdomności do normalności” przystąpili do egzaminu wieńczącego kurs obsługi wózków podnośnikowych. Podczas szkolenia kursanci zdobywali podstawy teoretyczne związane z budową oraz obsługą wózków widłowych, ale przede wszystkim ćwiczyli naukę jazdy oraz wymianę butli gazowej.
20.01.2015 r.
Z uczestnikami spotkał się Miejski Rzecznik Konsumentów Krystyna Ujma, która zapoznała słuchaczy z obowiązującymi przepisami dotyczącymi obowiązków sprzedawców i praw klientów. Przekazała też wiedzę związaną z warunkami reklamacji towaru oraz odpowiadała na liczne pytania i wątpliwości słuchaczy.
     
15, 16, 22.01.2015 r.
Kursantki szkolący się w specjalności opiekun dziecka uczestniczyły w zajęciach z lekarzem pediatrą Agnieszką Szumkowską. Zajęcia były okazją do pogłębienia wiedzy dotyczącej chorób wieku dziecięcego.
     
16.01.2015 r.
W ramach projektu „Od bezdomności do normalności” wspólnie z Uniwersytetem Zielonogórskim zorganizowaliśmy szkolenie dla studentów – kandydatów na streetworkerów. W pierwszej części cyklu spotkań zastępca Dyrektora Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej 
w Zielonej Górze Beata Kiecana zapoznała uczestników z systemem pomocy społecznej w Polsce, a dr Izabela Kaźmierczak-Kałużna 
z Uniwersytetu Zielonogórskiego przekazała wiedzę dotyczącą wybranych aspektów bezdomności jako problemu społecznego. W ramach szkolenia studenci odwiedzili też Noclegownię dla Bezdomnych Osób im. Ojca Stefana Modesta Glorieux, gdzie spotkali się z dyrektorem placówki Hanną Kielich. Istotnym elementem szkolenia było także spotkanie z zielonogórskimi streetworkerami, którzy podzielili się doświadczeniami z półtorarocznej pracy na ulicy z osobami bezdomnymi.
Podczas drugiej, praktycznej części szkolenia uczestnicy wezmą udział w patrolach ulicznych. Będzie to okazja do skonfrontowania zdobytej wiedzy na temat pomocy osobom bezdomnym z rzeczywistością, a przede wszystkim do zdobycia doświadczenia.
 
          
15 - 16.01.2015 r.
Uczestnicy grupy opiekun środowiskowy wzięli udział w zajęciach z lekarzem geriatrą Urszulą Kawalec – Hurny. Podczas dwudniowych wykładów przyswajali wiedzę dotyczącą społecznego i fizjologicznego starzenia człowieka, chorób wieku podeszłego, a także sposobów aktywizacji seniorów.
     
12-14.01.2015 r.
Chętni do udziału w kolejnej edycji szkoleń uczestniczyli w rozmowach rekrutacyjnych, które prowadzili doradca zawodowy, psycholog, pracownik socjalny oraz instruktorzy zawodu.
02 lutego rozpoczniemy półroczne kursy w specjalnościach: ogrodnik terenów zieleni, kasjer-sprzedawca oraz opiekun środowiskowy.
          
 

Grudzień

22.12.2014 r.
Uczestnicy projektów wzięli udział w spotkaniu wigilijnym. Do świątecznego stołu zasiedli również pracownicy oraz zaproszeni goście, wśród których byli m.in. zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy Nina Kowalonek oraz dyrektor Zielonogórskiego Ośrodka Kultury Agata Miedzińska. Były okolicznościowe życzenia i tradycyjne potrawy.
          
17.12.2014 r.
Wspólnie ze Związkiem Lubuskich Organizacji Pozarządowych zorganizowaliśmy Giełdę Pracy. W programie wydarzenia były m.in. prezentacje oferty kursów zawodowych w różnych specjalnościach, konsultacje z zakresu zakładania i prowadzenia własnej działalności gospodarczej, bezpłatne porady doradców zawodowych, psychologa oraz prawnika. Swoje oferty przedstawiali pracodawcy.
          
10.12.2014 r.
Gościliśmy uczestników Zielonogórskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Głównym punktem programu było otwarcie wystawy fotograficznej „Jestem stąd” przedstawiającej zdjęcia z plenerów po województwie lubuskim członków klubu FOTOOKO. Spotkanie przebiegło w bardzo sympatycznej, mikołajkowej atmosferze.
          
03,10.12.2014 r.
Grupy opiekun dziecka i opiekun środowiskowy wzięły udział w warsztatach z dietetykiem Magdaleną Golińczak. Celem zajęć było wyposażenie uczestników w wiedzę dotyczącą prawidłowego żywienia osób starszych oraz dzieci, a także chorób związanych z niewłaściwym odżywianiem.
     
08.12.2014 r.
Panowie biorący udział w projekcie „Od bezdomności do normalności” uczestniczyli w zajęciach z zakresu kształtowania wizerunku.
W trakcie warsztatów zdobywali wiedzę potrzebną do stworzenia pozytywnego wrażenia podczas rozmowy z pracodawcą. Zajęcia prowadziła kosmetolog Agnieszka Zając.
     
 

Listopad

26.11.2014 r.
Kursanci uczestniczyli w finisażu prac malarskich Urszuli Kamińskiej. Artystka jest członkinią grupy plastycznej Babie Lato działającej przy Zielonogórskim Ośrodku Kultury. Maluje portrety, pejzaże, a także martwą naturę i obrazy abstrakcyjne. Za jedną z prac otrzymała II nagrodę na warszawskich Juwenaliach III wieku.
     
17 - 21.11.2014 r.
Uczestnicy projektów „Aktywni od nowa” wzięli udział w warsztatach z zakresu kształtowania wizerunku prowadzone przez kosmetologa Agnieszkę Zając. Omawiane zagadnienia to m.in. w co należy ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną? Jak wykonać odpowiedni makijaż?
Podczas zajęć kursanci mieli okazję zdobyć zarówno podstawy teoretyczne z zakresu wizażu, jak i umiejętności praktyczne przydatne przy poszukiwaniu pracy.
          
15.11.2014 r.
29 uczestników wzięło udział w wycieczce do Wrocławia. Kursanci odwiedzili Panoramę Racławicką, a także niedawno otwarte, pierwsze w Polsce Oceanarium-Afrykarium, w którym oglądać można 100 gatunków zwierząt, w tym ponad 60 gatunków ryb z raf koralowych. Dzień zakończył się spektaklem w Operze Wrocławskiej – uczestnicy obejrzeli „Halkę” Stanisława Moniuszki w reżyserii Laco Adamika.
     
13.11.2014 r.
Gościliśmy grupę 20 osób bezrobotnych z Gubina. Wizyta studyjna byłą częścią projektu pn. „Rozwój i upowszechnienie aktywnej integracji przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Gubinie”. Podczas spotkania pracownicy CIS opowiedzieli m.in. o działalności jednostki, pokazując korzyści, jakie niesie udział w szkoleniach prowadzonych przez Centrum.
05.11.2014 r.
W sali konferencyjnej odbyło się forum integracyjne Związku Lubuskich Organizacji Pozarządowych i Centrum Integracji Społecznej. W spotkaniu udział wzięli pracownicy obu instytucji, uczestnicy kursów oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych. Wśród gości był m.in. dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Zielonej Górze Jakub Piosik.
Podczas forum zaprezentowano działalność obu instytucji. Punktem kulminacyjnym było podpisanie przez dyrektora CIS Wacława Hansza oraz Prezesa ZLOP Romualda Malinowskiego porozumienia o współpracy.
          
 

Październik

27.10.2014 r.
Odbyła się prezentacja doświadczeń z realizacji projektu "Aktywizacja zawodowa i społeczna młodzieży bezrobotnej zagrożonej wykluczeniem społecznym w oparciu o model szwedzki i niemiecki". W konferencji udział wzięli przedstawiciele partnerów zagranicznych projektu: Susanne Hübner z GSM Training & Integration w Hamburgu, Anders Weiborg Susanne Svensson oraz Brita Borg ze Szwecji. Obecni byli również dyrektor Departamentu EFS UMWL Marek Kamiński i zastępca dyrektora Małgorzata Jażdżewska.
Podczas konferencji omówiono podejmowane działania oraz ich efekty. Swoimi wrażeniami dzielili się beneficjenci projektu.
          
21.10.2014 r.
Uczestnicy, kadra, zaproszeni goście, a wśród nich wielu absolwentów szkoleń wzięli udział w uroczystości związanej z przyjęciem do Centrum pięćsetnego kursanta. Wyróżnienie przypadło uczestniczce grupy kasjer-sprzedawca Edycie Tyszkiewicz, która od sierpnia bierze udział w czwartej edycji projektu „Aktywni od nowa”.
W wydarzeniu uczestniczyli również Zastępca Dyrektora Departamentu EFS UMWL Małgorzata Jażdżewska oraz Dyrektor zielonogórskiej Noclegowni dla Bezdomnych Osób im. Ojca Stefana Modesta Glorieux Hanna Kielich.
W tym wyjątkowym dniu absolwenci szkoleń chętnie dzielili się swoimi historiami, od chwili rozpoczęcia kursu w Centrum aż po szczęśliwe zakończenie – znalezienie pracy. Budujące jest to, że zatrudnienie znalazło ponad 50 % uczestników szkoleń prowadzonych przez CIS.
          
15.10.2014 r.
Z kursantami spotkała się Rzecznik Praw Mieszkańców Zielonej Góry Maria Pięta. Podczas spotkania opowiedziała o swojej pracy, odpowiadała też na liczne pytania.
13.10.2014 r.
Prawnik Hanna Kucharska po raz kolejny przeprowadziła zajęcia z kursantami biorącymi udział w projekcie „Aktywni od nowa”. 
Na spotkaniach grupowych omawiane były tematy wzbudzające najwięcej pytań i wątpliwości, dotyczące m.in. prawa spadkowego 
i alimentacyjnego. Chętne osoby mogły wziąć udział w konsultacjach indywidualnych, podczas których rozwiązywane były konkretne problemy.
     
03.10.2014 r.
Uczestnicy drugiej edycji projektu "Aktywizacja zawodowa i społeczna młodzieży bezrobotnej, zagrożonej wykluczeniem społecznym 
w oparciu o model szwedzki i niemiecki" biorą udział w zajęciach aktywizacji fizycznej. Ćwiczenia na sali sportowej odbywają się pod kierunkiem trenera Andrzeja Urbaniaka.
     

Wrzesień

24.09.2014 r.
Uczestnicy drugiej edycji projektu „Od bezdomności do normalności” rozpoczęli dziś kolejny etap szkolenia – praktyki zawodowe. Przez najbliższe miesiące będą zdobywać kwalifikacje zawodowe w specjalności pracownik budowlany.
          
23, 25.09.2014 r.
Kursanci z projektu „Aktywni od nowa” wzięli udział w szkoleniu z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej. Zajęcia prowadził szef Sztabu Ratownictwa Zielona Góra, ratownik Krzysztof Niciński. Uczestnicy poznali zasady udzielania pierwszej pomocy, a podczas ćwiczeń praktycznych sprawdzali nabyte umiejętności.
          
15.09.2014 r.
Uczestnicy projektu „Od bezdomności do normalności” wkraczają w drugi etap zaplanowanego wsparcia. Od przyszłego tygodnia rozpoczną praktyki zawodowe. Przez cztery miesiące będą zdobywać umiejętności zawodowe w specjalności pracownik budowlany.
01.09.2014 r.
Do projektu „Od bezdomności do normalności” zostały wprowadzone zmiany pozwalające na udzielanie wsparcia osobom bezdomnym przebywającym na terenie Nowej Soli i Świebodzina. Zajęcia ze specjalistami odbywają się indywidualnie w miejscach przebywania uczestników. Dzięki temu zwiększył się nie tylko zasięg realizacji projektu, ale również efektywność prowadzonych działań.
     

Sierpień

29.08.2014 r.
Odbyło się spotkanie z liderami grup zawodowych, podczas którego przedstawiono harmonogram zajęć na kolejne tygodnie.
28.08.2014 r.
Dobiega końca pierwszy miesiąc uczestnictwa 36 osób bezrobotnych w projekcie „Aktywni od nowa”. W trakcie spotkania z instruktorami zawodu omówiono postępy kursantów w realizacji Indywidualnego Programu Zatrudnienia Socjalnego.
 
08.08.2014 r.
Po raz kolejny w „Galerii u Jadźki” odbył się konkurs kiszenia ogórków. I tym razem wśród uczestników nie zabrakło przedstawicieli Centrum. W rywalizacji udział wzięli kursanci kształcący się w zawodzie ogrodnik-winiarz.
Degustacja przetworów oraz wyłonienie zwycięzcy konkursu odbędzie się za dwa tygodnie. Trzymamy kciuki!
          
01.08.2014 r.
Powitaliśmy uczestników czwartej, ostatniej edycji projektu "Aktywni od nowa". Kursanci zwiedzili Centrum, zapoznali się z obowiązującym regulaminem i zawarli umowy w sprawie realizacji Indywidualnych Programów Zatrudnienia Socjalnego. Najbliższe pół roku to czas wytężonej pracy, ale też wielu nowych doświadczeń. W kolejnych tygodniach będą zgłębiać wiedzę teoretyczną oraz praktyczną niezbędną do wykonywania wybranych zawodów.
          
 

Lipiec

31.07.2014 r.
Zakończyliśmy III edycję projektu „Aktywni od nowa”. Uczestnicy wykształceni w specjalnościach: kasjer-sprzedawca, opiekun środowiskowy, opiekun dziecka, ogrodnik-winiarz i pracownik magazynowo-budowlany, uzbrojeni w wiedzę, umiejętności oraz potwierdzające to zaświadczenia wyruszyli na podbój rynku pracy. Będziemy pomagać i wspierać.
          
25, 28.07.2014 r.
W Powiatowym Urzędzie Pracy odbyły się symulacje rozmów kwalifikacyjnych, w których udział wzięli uczestnicy projektu „Aktywni od nowa”. Wyposażeni w wiedzę teoretyczną, sprawdzali swoje umiejętności rozmawiając z „pracodawcą”, w którego wcielił się doradca zawodowy Kamil Ginter.
Większość kursantów została oceniona bardzo wysoko, co stwarza duże szanse na powodzenie podczas spotkania z potencjalnym pracodawcą na otwartym rynku pracy.
          
24.07.2014 r.
W sali konferencyjnej odbyło się spotkanie informacyjne z udziałem osadzonych z Aresztu Śledczego w Zielonej Górze, którzy w najbliższych miesiącach zakończą odbywanie kary. Pracownicy CIS przedstawili formy wsparcia oferowane przez Centrum, zachęcali też do udziału w szkoleniach.
15.07.2014 r.
Uczestnicy kończący za dwa tygodnie udział w projekcie spotkali się z przedstawicielem FructoFresh Group Sp. z o.o.  Martą Zwoińską, która przedstawiła oferty pracy w różnych działach firmy i zachęcała do podjęcia zatrudnienia. Firma specjalizuje się w produkcji sałatek ze świeżych owoców eksportowanych do Niemiec i Francji. 
Dla naszych absolwentów, którzy już za chwilę zaczną poszukiwać pracy z pewnością jest to duża szansa na powrót do aktywności zawodowej.
     
04.07.2014 r.
Uczestnicy projektu „Aktywni od nowa” spotkali się z managerem firmy zajmującej się bezpośrednią sprzedażą naczyń kuchennych.
Prezentacja miała na celu zapoznanie kursantów, którzy wkrótce zakończą udział w projekcie, z możliwością pracy w formie samozatrudnienia jako konsultant/konsultantka.
02, 03.07.2014 r.
Kursanci z grup opiekun dziecka i opiekun środowiskowy odbyli zajęcia z dietetykiem Magdaleną Golińczak. Warsztaty służyły zapoznaniu uczestników z zasadami prawidłowego żywienia w poszczególnych grupach wiekowych, przekazaniu informacji dotyczących układania zbilansowanego jadłospisu oraz sposobów jego oceny.
     
02.07.2014 r.
Rozpoczęliśmy rekrutację do czwartej edycji projektu „Aktywni od nowa”. Przez najbliższe dni chętni do udziału w projekcie będą rozmawiać z instruktorem zawodu, pracownikiem socjalnym, doradcą zawodowym oraz psychologiem.
01 sierpnia 36 osób rozpocznie półroczne kursy przygotowujące do pracy w jednym z pięciu oferowanych zawodów.
 
     
02.07.2014 r.
Panowie z grupy pracownik magazynowo-budowlany ukończyli kurs obsługi wózków podnośnikowych. W dniu dzisiejszym przystąpili do egzaminu państwowego składającego się z części teoretycznej i praktycznej.
Wszyscy uczestnicy egzamin zdali i wkrótce otrzymają stosowne uprawnienia. 
          
01. 07. 2014 r.
Rozegraliśmy V Turniej Tenisa Stołowego o nagrodę prezesa lubuskiego TKKF.
W kategorii panów zwyciężył Dariusz Zajdler – uczestnik grupy ogrodnik-winiarz. Wśród pań najlepsza okazała się Elżbieta Kozicka kształcąca się w zawodzie kasjer-sprzedawca.
     
01.07.2014 r.
Od kilku dni we wszystkich autobusach zielonogórskiej komunikacji miejskiej emitowana jest plansza LCD informująca o naborze do czwartej, ostatniej edycji projektu „Aktywni od nowa”.
     
 

Czerwiec

17-30.06.2014 r.
Rozpoczęły się konsultacje społeczne w sprawie połączenia Zielonej Góry  z Gminą Zielona Góra.
Centrum jest jednym z 51 punktów konsultacyjnych, w których można pobrać, wypełnić i wrzucić do urny specjalną kartę do głosowania.
Konsultacje potrwają do 30 czerwca. Zapraszamy, każdy głos ma znaczenie!
          
26.06.2014 r.
Trwają zajęcia w ramach ponadnarodowego projektu „Aktywizacja zawodowa i społeczna młodzieży bezrobotnej”. Uczestnicy szkolą się w oparciu o model „outdoor education” zaadaptowany od szwedzkich i niemieckich partnerów projektu. Jest to aktywna forma edukacji bazująca na doświadczaniu. Zajęcia odbywają się przede wszystkim w plenerze (trening aktywności fizycznej, trening manualny i społeczny) oraz u pracodawców (trening pracy). Kursanci wraz z opiekunami uczą się, jak załatwić sprawy urzędowe, gdzie i w jaki sposób szukać pracy, biorą udział w różnych rodzajach aktywności społecznej.
          
25, 26.06.2014 r.
Uczestniczki grupy opiekun środowiskowy wzięły udział w zajęciach z lekarzem geriatrą Urszulą Kawalec - Hurny. Podczas dwudniowych wykładów zgłębiały wiedzę dotyczącą społecznego i fizjologicznego starzenia człowieka, chorób wieku podeszłego oraz sposobów aktywizacji seniorów.
     
23, 30.06, 03.07.2014 r.
Lekarz pediatra Agnieszka Szumkowska prowadziła zajęcia z uczestniczkami grupy opiekun dzieci. Podczas wykładów panie omawiały szczegóły rozwoju osobniczego i fizycznego dziecka, zapoznawały się z najczęstszymi objawami chorobowymi, a także zgłębiały wiedzę dotyczącą profilaktyki prozdrowotnej u dzieci.
     
11.06.2014 r.
Po raz kolejny kursanci mogli uczestniczyć w wydarzeniu artystycznym zorganizowanym w ramach współpracy z Zielonogórskim Ośrodkiem Kultury.
Tym razem wzięli udział w wystawie fotograficznej pt. „Koty, kocięta” Reginy Chocha z Grupy Twórców Nieprofesjonalnych Babie Lato działającej przy ZOK. Zdjęcia przedstawiają koty w różnych ujęciach. Za jedną z prezentowanych fotografii autorka zdobyła I miejsce na Juwenaliach Trzeciego Wieku w Warszawie.
     
10.06.2014 r.
Uczestnicy projektu „Aktywni od nowa” szkolący się w zawodach opiekun środowiskowy i opiekun dziecka zaangażowali się w akcję społeczną „Winogrona na deptaku”, której pomysłodawcą i organizatorem była zielonogórska malarka Izabela Sak.
Akcja polegała na wyklejeniu przez dzieci z zielonogórskich przedszkoli ogromnych kiści winogron w kolorach miasta. Działanie zostało uwieńczone wypuszczeniem w powietrze balonów w barwach winogron.
Kursanci z CIS ubrani w jednakowe, firmowe koszulki opiekowali się przedszkolakami i pomagali im zrealizować zadanie. 
          
05.06.2014 r.
Z radością obserwujemy, że z naszej siłowni plenerowej korzysta coraz więcej osób. Równie często jak uczestnicy kursów na urządzeniach ćwiczą mieszkańcy Zielonej Góry.
     
04.06.2014 r.
W ramach obchodów rocznicy wyborów z 1989 roku na zielonogórskim deptaku ustawiono tzw. Urny Wolności. Można do nich wrzucać opinie dotyczące minionego 25-lecia. Nieopodal przy stolikach mieszkańcy Zielonej Góry piszą życzenia dla miasta.
W realizacji przedsięwzięcia pomagali uczestnicy grupy pracownik magazynowo-budowlany.
     
 

Maj

22-27.05.2014 r.
Po raz kolejny uczestnicy projektu „Aktywni od nowa” uczestniczyli w zajęciach z zakresu kształtowania wizerunku oraz wizażu. Spotkania prowadziła kosmetolog i wizażystka Agnieszka Zając.
Podczas warsztatów kursanci zdobywali wiedzę dotyczącą m.in. analizy kolorystycznej, czyli doboru koloru do cech urody, a także podkreślenia zalet sylwetki i osobowości oraz metamorfozy wizerunku.
Był też czas na zajęcia praktyczne – panie uczyły się sztuki makijażu, a panowie wiązania krawatów.
     
23.05.2014 r.
Grupa niemieckich artystów odwiedziła wystawę fotograficzną Wojciecha Witkowskiego pt. „Bezdomność”, którą do końca miesiąca można podziwiać w sali konferencyjnej Centrum.
Goście obejrzeli również prezentację multimedialną ilustrującą problem bezdomności w kontekście realizowanego w CIS projektu „Od bezdomności do normalności”.
     
17.05.2014 r.
Uczestnicy trzeciej edycji projektu „Aktywni od nowa” byli na wycieczce turystyczno-krajoznawczej we Wrocławiu.
W drodze mieli okazję poznać atrakcje turystyczne Nowej Soli, odwiedzili także Park Krasnala.
We Wrocławiu kursanci podziwiali słynne malowidło - Panoramę Racławicką, a wieczorem obejrzeli „Nabucco” w Operze Wrocławskiej - najsłynniejsze dzieło Giuseppe Verdiego charakteryzujące się pełną rytmicznego wigoru narracją oraz podniosłą muzyką.
          
10-11.05.2014 r.
W miniony weekend na zielonogórskim placu Bohaterów odbyły się XII Mistrzostwa Polski w piłce ulicznej HOMELESS CUP. Organizatorem imprezy było Stowarzyszenie Joker, którego prezesem jest Maciej Góras – streetworker na co dzień pracujący w projekcie „Od bezdomności do normalności”.
W mistrzostwach wzięło udział 16 drużyn z całej Polski (ok. 160 zawodników). W meczu pokazowym przedstawiciele zielonogórskiego magistratu z Prezydentem Zielonej Góry Januszem Kubickim zmierzyli się z drużyną z Ośrodka dla Osób Uzależnionych SPZOZ Nowy Dworek.
Celem imprezy było zwiększenie świadomości występowania zagrożeń zdrowotnych spowodowanych spożywaniem alkoholu oraz bezdomnością. Mistrzostwa określane są przez organizatorów jako wydarzenie sportowo – edukacyjno -terapeutyczne, podczas którego uczestnicy dążą do zachowania abstynencji, a co za tym idzie – zmiany swojego życia na lepsze.
          
07.05.2014 r.
W ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich odbyła się konferencja upowszechniająca projekt pn. „Od bezdomności do normalności”, której gośćmi byli Wicemarszałek Województwa Lubuskiego Maciej Szykuła, Dyrektor Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego Marek Kamiński oraz Zastępca Dyrektora Departamentu EFS  Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego Małgorzata Jażdżewska. Udział w konferencji wzięli również pracownicy instytucji działających na rzecz osób bezdomnych z terenu powiatu zielonogórskiego, a także beneficjenci projektu.
Wysłuchano referatu pt. „Bezdomność jako problem społeczny”, który wygłosiła dr Izabela Kaźmierczak-Kałużna z Uniwersytetu Zielonogórskiego, wystąpienia Doroty Harembskiej – koordynatora programu „Powroty” w londyńskiej BARCE – partnera w projekcie „Od bezdomności do normalności” nt. „Streetworking w modelu mieszanym – innowacyjna forma pracy z osobami wykluczonymi społecznie, a także Jana Gaszewskiego – Dyrektora Domu Wspólnoty Osób, Rodzin i Samotnych Matek z Dziećmi ARKA w Bogatyni nt. doświadczeń w pracy z osobami bezdomnymi. Była również okazja do spotkania z zielonogórskimi streetworkerami pracującymi w projekcie.
Ponadto odbył się wernisaż wystawy fotograficznej Wojciecha Witkowskiego pt. „Bezdomność”, projekcja filmu dokumentalnego w reż. Beaty Januchty pt. „Żywot Michała” oraz prezentacja gry planszowej „Wektor zmian”.
          
05-06.05.2014 r.
Zorganizowaliśmy kurs pierwszej pomocy przedmedycznej dla uczestników trzeciej edycji projektu „Aktywni od nowa”. Kształcący się w zawodach opiekun dziecka, opiekun środowiskowy, kasjer-sprzedawca, ogrodnik-winiarz, pracownik magazynowo-budowlany przez cały dzień zdobywali praktyczne umiejętności ratowania ludzkiego życia.
Szkolenie poprowadził Szef Sztabu Ratownictwa Zielona Góra Krzysztof Niciński.
          
 
Baner: UMZG 285x80Baner: MPIPSBaner: PUPBaner: OPS
Baner: GCZERWIEŃSK Baner: GSULECHÓW Baner: GZABÓRBaner: ZKJ
Baner: ZLOPBaner: Gazeta LubuskaBaner: Index 96 fmBaner: LZG
Baner: OPZL