Logo: Centrum Integracji Społecznej
Logo: BIP

Kronika

Sierpień

31.08.2012 r.
Jak co miesiąc odbyło się spotkanie z liderami grup, podczas którego przedstawiono plan zajęć społecznych i zawodowych na kolejne miesiące. Omówiono też sprawy bieżące.
     
29.08.2012 r.
Trwają przygotowania do III Turnieju Tenisa Stołowego. Ku naszemu pozytywnemu zaskoczeniu tym razem również panie ćwiczą bardzo intensywnie.  Uczestnicy wykorzystują na grę niemal każdą przerwę pomiędzy zajęciami.
Zawody odbędą się w październiku, jest więc jeszcze trochę czasu na doszlifowanie techniki.
          
10.08.2012 r
.
W zielonogórskiej „Galerii u Jadźki” odbył się konkurs kiszenia ogórków. Już po raz drugi wzięli w nim udział uczestnicy naszych kursów wspomagani przez pracowników. Spośród ponad trzydziestu  startujących, drużynę Centrum wyróżniały firmowe koszulki oraz samodzielnie wykonane wianki.
Było trochę pracy, ale przede wszystkim świetna zabawa. Za dwa tygodnie okaże się, czyje ogórki zasłużyły na podium. Trzymamy kciuki!
     

Lipiec

31.07.2012 r.
15 osób zakończyło udział w kolejnej edycji kursów. Półroczne szkolenie w specjalnościach: opiekun dziecka, opiekun małego dziecka, pracownik hali i kasjer-sprzedawca obejmowało zajęcia z zakresu teorii zawodu, ale przede wszystkim praktyki zawodowe 
w zielonogórskich placówkach – marketach, przedszkolu i żłobku. Równolegle kursanci uczestniczyli m.in. w zajęciach z psychologiem, doradcą zawodowym, psychoterapeutą.
Ci, którzy wyróżnili się wyjątkowym zaangażowaniem i aktywnością, otrzymali upominki od Prezydenta Miasta Zielona Góra Janusza Kubickiego.
Niezwykle cieszy fakt, że większość naszych „absolwentów” od 01 sierpnia rozpocznie pracę. 
          
30.07.2012 r.
Uczestnicy kończący pobyt w CIS wzięli udział w tzw. rozmowach symulacyjnych. Próbowali „sprzedać” swoje umiejętności pracodawcy, w których rolę wcielili się doradcy zawodowi Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej przy Wojewódzkim Urzędzie Pracy 
w Zielonej Górze. Kursanci zapewniali o swoich umiejętnościach zawodowych i udowadniali, że to właśnie oni zasługują na zatrudnienie. Przedstawiali  przygotowane wcześniej dokumenty aplikacyjne.
Na zakończenie w sali konferencyjnej CIS odbyło się spotkanie podsumowujące przeprowadzone rozmowy. 
          
25.07.2012 r.
Naszym gościem była Adriana Szklarz – członek Stowarzyszenia „Życie po przeszczepie”, gorzowianka, która 2 lata temu przeszła przeszczep serca.
40 uczestników kursów z uwagą wysłuchało wzruszającej i pełnej dramatycznych zwrotów historii pani Ady, która na nowe serce oczekiwała aż 7 lat.
Spotkanie było również okazją do pogłębienia wiedzy o transplantologii w Polsce.
          
25.07.2012 r.
Uczestniczki grup opiekun małego dziecka oraz opiekun dziecka ukończyły kurs pierwszej pomocy przedmedycznej prowadzony przez Grażynę Krzyśko – instruktora Polskiego Czerwonego Krzyża. Podczas pięciogodzinnych zajęć panie ćwiczyły przeprowadzanie resuscytacji krążeniowo-oddechowej tj. serii zabiegów  służących podtrzymywaniu życia ze szczególnym uwzględnieniem postępowania przy ratowaniu życia dziecka. Uczyły się również, jak prawidłowo zabezpieczyć miejsce wypadku oraz w jaki sposób ocenić stan poszkodowanego.
Szkolenie zakończyło się wydaniem certyfikatów PCK potwierdzających zdobyte umiejętności.
     
04.07.2012 r.
Przez cały lipiec uczestnicy nowej edycji kursów będą zdobywać wiedzę teoretyczną niezbędną do wykonywania jednej z czterech specjalności zawodowych. Zajęcia prowadzone są przez instruktorów zawodu i odbywają się od poniedziałku do piątku. 
     
02.07.2012 r.
Rozpoczęliśmy drugą w tym roku edycję kursów. Dwudziestu czterech uczestników przez pół roku będzie się kształcić w następujących specjalnościach zawodowych: opiekun dziecka, opiekun małego dziecka, kasjer-sprzedawca oraz robotnik magazynowo-budowlany. Poza zajęciami reintegracji zawodowej kursanci wezmą udział w szkoleniach z zakresu reintegracji społecznej, które rozpoczną się w sierpniu. Będą spotkania z psychologiem, psychoterapeutą, doradcą zawodowym i pracownikiem socjalnym.
     

Czerwiec

20.06.2012 r.
Odbył się finisaż (zakończenie) wystawy plastyka i poety Władysława Klępki. Obrazy, które przez ostatnie tygodnie można było podziwiać w Centrum, wykonane zostały przy użyciu papieru czerpanego.
Autor zaprezentował również „krok po kroku” sposób, w jaki powstają jego prace. Była też okazja do samodzielnego wykonania obrazu.
W spotkaniu, które prowadził Mirosław Musioł, uczestniczyła dyrektor Zielonogórskiego Ośrodka Kultury Agata Miedzińska, kursanci CIS oraz sympatycy talentu artysty. 
     
17 -19.06.2012 r.
Na zaproszenie Posła do Parlamentu Europejskiego Artura Zasady absolwentki naszych kursów przebywały w Brukseli.
Pałac Sprawiedliwości, Muzeum Instrumentów Muzycznych, Wielki Plac, Pałac Królewski – to tylko niektóre z wspaniałych zabytków, które uczestniczki zobaczyły z bliska. Spacer urozmaicały barwne opowieści związane z historią Belgii przekazywane przez polskiego przewodnika Marię Kozińską.
Druga część pobytu to wizyta w Parlamencie Europejskim podczas której specjalista ds. komunikacji Leszek Gaś w przystępny i ciekawy sposób przedstawił historię Europarlamentu oraz zasady jego funkcjonowania. Wiele emocji towarzyszyło zwiedzaniu sali obrad. Padło wiele pytań dotyczących codziennej pracy posłów, a pamiątkowym zdjęciom nie było końca.
Niezwykle ciekawe było spotkanie z Posłem Arturem Zasadą, który opowiedział o swojej pracy i zadaniach, które wykonuje.
     
17.06.2012 r.
Aktywnie uczestniczyliśmy w Dniach Województwa Lubuskiego, które odbyły się w podzielonogórskim Drzonkowie.
Swoje umiejętności prezentowali zarówno absolwenci naszych kursów, jak i osoby biorące udział w aktualnie realizowanych szkoleniach. Był pokaz wykonywania wiązanek kwiatowych przez ogrodników-florystów, a także wystawa wytworów rękodzieła artystycznego wykonanych  przez Spółdzielnię Socjalną „Grono” założoną przez uczestników projektu realizowanego w CIS.
Kursanci z grup kasjer-sprzedawca oraz pracownik hali rozdawali ulotki informujące o naszej działalności, a panie kształcące się 
w specjalności opiekun dziecka oferowały pomoc przy aktywnym wypoczynku dzieci na placu zabaw. 
Nasze stoisko odwiedziła Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbieta Polak.  
     
13.06.2012 r.
Delegacja pracowników CIS odwiedziła FrauenZentrum w Cottbus – instytucję, której misją jest pomoc potrzebującym kobietom. Dyrektor placówki – Monika Vendreien oraz zastępca dyrektora Venke Manitz opowiedziały o realizowanych projektach, rezultatach działań oraz  planach na przyszłość. Podczas kilkugodzinnego spotkania wymieniano doświadczenia oraz dyskutowano o możliwościach współpracy.
     
06.06.2012 r.
Uczestnicy czterech grup zawodowych zwiedzali Wrocław.
Po drodze odwiedzili nowosolski Park Krasnala. 
Podobnie jak w poprzednich edycjach, tak i tym razem kursanci byli w Panoramie Racławickiej oraz Ogrodzie Botanicznym.
Obejrzeli też  wrocławski Stadion Miejski, jedną z aren trwających właśnie mistrzostw EURO 2012.
Obfitujący we wrażenia dzień zakończono w Operze Wrocławskiej. Uczestników urzekła barwność muzyki oraz bogactwo scenografii „Borysa Godunowa” Modesta Musorgskiego. Mimo zmęczenia całodniowym zwiedzaniem z ogromnym zainteresowaniem obejrzeli ten niezwykły dramat.
          
05.06.2012 r.
Po raz drugi mieliśmy przyjemność gościć Karla i Shannon Wendt z USA, którzy tym razem przeprowadzili dla uczestników wszystkich grup zawodowych wykład pt. „Jak radzić sobie ze stresem?” Obfitujące w aktywizujące gry spotkanie było dla kursantów niezwykle miłym, ale przede wszystkim pouczającym przeżyciem.
          
02.06.2012 r.
Wspólnie z zielonogórskim Chrześcijańskim Stowarzyszeniem Edukacyjnym zorganizowaliśmy warsztaty pt. „Jak rozmawiać z dzieckiem na trudne tematy?”.
Wykłady dla rodziców, pedagogów, terapeutów oraz licznie zgromadzonych zielonogórzan prowadzili dr Karl i Shannon Wendt – znakomici trenerzy ze Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, specjalizujący się w tematyce psychologii i poradnictwa, będący od ponad 25 lat  wykładowcami na amerykańskich uniwersytetach.
Podczas warsztatów nie zapomniano również o dzieciach, które aktywnie uczestniczyły w plastycznych oraz tanecznych zabawach.
          

Maj

30.05.2012 r.
15 osób kształcących się w czterech specjalnościach zawodowych wzięło udział w próbnych rozmowach symulacyjnych. Rolę potencjalnych pracodawców odegrali: Kamil Ginter - doradca zawodowy z zielonogórskiego Powiatowego Urzędu Pracy oraz Marta Macała –lider Klubu Pracylubuskiej Wojewódzkiej Komendy OHP.
Uczestnicy wyposażeni w dokumenty aplikacyjne starali się wprowadzić w życie wiedzę zdobytą podczas zajęć. Opowiadali o sobie, przekonywali, dlaczego to właśnie ich należy zatrudnić.
Na koniec wszyscy wzięli udział w spotkaniu podsumowującym oraz indywidualnych konsultacjach, przeprowadzonych w sali konferencyjnej CIS.
          
16.05.2012 r.
W ramach współpracy z Zielonogórskim Ośrodkiem Kultury otworzyliśmy kolejną wystawę malarską. Tym razem podziwialiśmy akwarele Kazimierza Wysockiego – zielonogórskiego plastyka, poety, satyryka. Była też okazja do bezpośredniej rozmowy z autorem. Artysta opowiedział o swojej malarskiej pasji, odpowiadał na pytania.
Spotkanie poprowadził Mirosław Musioł. 
          
09.05.2012 r.
W ramach porozumienia o współpracy w zielonogórskim Areszcie Śledczym zorganizowano spotkanie informacyjne ze skazanymi. 
Celem było zachęcenie zebranych do udziału w kursach przygotowujących do wykonywania wybranego zawodu.
W spotkaniu udział wzięło 14 osadzonych, którzy w najbliższym czasie opuszczą areszt. Większość z nich zadeklarowała zamiar skorzystania z tej formy pomocy, upatrując w niej szansę na rozpoczęcie nowego etapu życia.
     
 

Kwiecień

16.04.2012 r.
Pełną parą ruszyły treningi przed III Turniejem Tenisa Stołowego, który w lipcu zostanie rozegrany w CIS. Najintensywniej ćwiczą panowie 
z grupy pracownik hali, wykorzystując na odbijanie piłeczki każdą przerwę w zajęciach.
Liczymy na wielkie emocje podczas gier turniejowych.
     
04.04.2012 r.
Uczestnicy kursów i pracownicy CIS wzięli udział w wycieczce do Muzeum Etnograficznego w Ochli.
Program tzw. Warsztatów Wielkanocnych obejmował prezentację różnych technik zdobienia pisanek. Każdy z uczestników miał okazję samodzielnie ozdobić skorupkę jajka, wykorzystując tzw. technikę batikową, polegającą na nakładaniu na jajko gorącego wosku pszczelego i kilkakrotnym barwieniu. Najładniejsza pisankę wykonała Laura Pluta-Szajkowska z grupy kasjer-sprzedawca.
Wyprawa zakończyła się wspólnym „śniadaniem wielkanocnym” przy ognisku.
          
02.04.2012 r.
Uczestnicy nie posiadający własnych komputerów mają od dziś możliwość wykorzystania nowo utworzonego stanowiska ze stałym dostępem do Internetu, wyposażonego w drukarkę.
Dzięki temu mogą  tworzyć i drukować dokumenty aplikacyjne, a także wyszukiwać interesujące ich oferty pracy.
     

Marzec

27.03.2012 r.
Podpisaliśmy porozumienie z Zakładem Karnym w Krzywańcu, na mocy którego pracownicy CIS przeprowadzać będą zajęcia edukacyjno-informacyjne dla więźniów opuszczających placówkę po odbyciu kary. Celem spotkań ma być zachęcenie słuchaczy do skorzystania 
z oferty CIS.
Zakład Karny reprezentował dyrektor mjr mgr Daniel Janowski.
     
22.03.2012 r.
W ramach współpracy z Zielonogórskim Ośrodkiem Kultury zorganizowaliśmy wernisaż wystawy malarstwa oraz kolażu. Można było podziwiać obrazy olejne na płótnie autorstwa Jadwigi Kopij, a także prace wykonane w technice kolażu wykonane przez Alinę Badziąg.
Gośćmi wernisażu byli członkowie grupy malarskiej ZOK wraz ze swoim nauczycielem i mistrzem malarstwa – Leopoldem Kolbiarzem.
W spotkaniu uczestniczyły panie z grup opiekun małego dziecka oraz opiekun dzieci, które samodzielnie wykonywały kolaże.
          
21.03.2012 r.
Blisko 200 osób odwiedziło Zielonogórskie Targi Pracy, które zorganizowaliśmy we współpracy z Organizacją Pracodawców Ziemi Lubuskiej i zielonogórskim Powiatowym Urzędem Pracy.
Oferowano pracę w charakterze pracownika magazynowego, opiekuna środowiskowego, kucharza, kelnera, ogrodnika, pomocy krawieckiej. Zainteresowanie było bardzo duże. Składano dokumenty aplikacyjne, dopytywano o szczegóły ofert, umawiano się na kolejne spotkania, aby omówić szczegóły dotyczące zatrudnienia.
Można było również skorzystać z porad indywidualnych. Specjaliści doradzali, w jaki sposób założyć własną działalność gospodarczą, 
a doradcy zawodowi zapoznawali z aktywnymi metodami poszukiwania pracy, a także właściwej prezentacji podczas rozmowy kwalifikacyjnej.
W trakcie targów odbyło się seminarium dla przedsiębiorców na temat aktywnych form pomocy oferowanych pracodawcom przez urząd pracy.
          
07.03.2012 r.
Uczestnicy kursów nie zapomnieli o Dniu Kobiet. Z tej okazji urządzili okolicznościowe spotkanie integracyjne obfitujące w wiele atrakcji. Panowie zaprosili koleżanki do udziału w „Randce w ciemno”, wystąpiły one również w pokazie mody. Była loteria fantowa, a na koniec przedstawienie teatralne, którego scenarzystką i reżyserką zarazem była uczestniczka grupy kasjer-sprzedawca, Magdalena Krasińska.
Imprezę prowadziła pracownik socjalny Centrum Sylwia Lis.
          
 

Luty

17.02.2012 r.
Naszym gościem była Monika Vandreier – dyrektor FrauenZentrum (Centrum Kobiet) z Cottbus.
Spotkanie było okazją do podzielenia się  doświadczeniami w zakresie działań na rzecz osób najbardziej potrzebujących. Podczas rozmowy narodziła się obustronna deklaracja współpracy.  
Centrum Kobiet to placówka, której celem jest wsparcie samotnych matek. Mogą one korzystać z różnych form aktywizacji, m.in. kursu komputerowego, zajęć tanecznych oraz terapeutycznych.
          
16.02.2012 r.
Uczestnicy wszystkich grup odwiedzili zielonogórską Palmiarnię, gdzie podziwiali wyjątkową, bo wykonaną krzyżykową techniką haftu kopię obrazu Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”.
Kursanci zachwycali się niezwykłą dokładnością wykonania poszczególnych elementów dzieła oraz żywymi kolorami. Większości trudno było uwierzyć, że obraz został wykonany ręcznie. – Wygląda jak wydrukowany – dziwili się.
Całość składa się z 50 części i blisko 8 milionów krzyżyków. Nad stworzeniem tego niezwykłego dzieła pracowało 35 osób.
          
08.02.2012 r.16.02.2012 r.
Panowie z grupy pracownik hali wykazali się nie lada aktywnością i kreatywnością. Podczas przerwy w zajęciach stworzyli imponujących rozmiarów… śniegowego bałwana. Odziany w szalik z paragonów i wyposażony w szuflę do odśnieżania zimowy „gość” wzbudzał zainteresowanie i wywoływał iście dziecięcą radość na twarzach uczestników i pracowników CIS. Niestety tylko przez kilka godzin…
          
08.02.2012 r.
Po raz pierwszy w historii CIS zorganizowaliśmy dla uczestników wernisaż prac malarskich.  Wzięły w nim udział autorki dzieł – Longina Pyrzanowska i Barbara Cap. Wystawę otworzył Mirosław Musioł z  Zielonogórskiego Ośrodka Kultury.
Uczestnicy z wielkim zainteresowaniem obejrzeli obrazy. Była też okazja to zadawania pytań dotyczących m.in. technik malarstwa.
          
01.02.2012 r.
Rozpoczęliśmy kolejną edycję szkoleń. Przez pół roku uczestnicy kursów w specjalnościach zawodowych: opiekun dzieci, opiekun małego dziecka, kasjer-sprzedawca oraz pracownik hali będą zdobywać wiedzę oraz umiejętności potrzebne do pracy w wybranym zawodzie.
Równolegle podczas zajęć społecznych prowadzonych przez psychologa, psychoterapeutę, pracownika socjalnego oraz doradcę zawodowego będą odbudowywać wiarę we własne siły i motywację do działania oraz uczyć się m. in. jak sporządzać dokumenty aplikacyjne oraz w jaki sposób zaprezentować się przed przyszłym pracodawcą.
          

Styczeń

17.01.2012 r.
Trzy zielonogórskie placówki: Hospicjum im. Lady Ryder of Warsaw, Schronisko dla Matki i Dziecka oraz Żłobek Miejski nr 4 otrzymały od nas prezenty – pościel, którą podczas praktyk zawodowych uszyli uczestnicy z grupy pomoc krawiecka.
09, 16.01.2012 r.
Przeprowadziliśmy rozmowy kwalifikacyjne do kolejnej edycji kursów. Uczestników rekrutowali: pracownik socjalny, psycholog, doradca zawodowy oraz instruktorzy zawodu. 01 lutego rozpoczniemy półroczne szkolenia w czterech specjalnościach zawodowych: opiekun dziecka, kasjer-sprzedawca, pracownik hali oraz opiekun małego dziecka. W tej edycji z naszej pomocowej oferty skorzysta 24 bezrobotnych mieszkańców Zielonej Góry.
          

Grudzień

16.12.2011 r.
Pod patronatem Zastępcy Prezydenta Miasta Zielona Góra Wiolety Haręźlak odbyła się konferencja podsumowująca realizację projektu pn. „Aktywność się opłaca-CIS w Zielonej Górze szansą powrotu na rynek pracy”, w której udział wzięło kilkudziesięciu zaproszonych gości. Wśród nich byli uczestnicy projektu, przedstawiciele samorządu oraz instytucji współpracujących z CIS, działających na rzecz osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.
Wśród prelegentów byli m. in. Andrzej Trzeciecki – ekspert ds. ekonomii społecznej z Instytutu Rozwoju Spraw Społecznych 
w Warszawie oraz prof. Zdzisław Wołk z Uniwersytetu Zielonogórskiego.
Efekty realizowanego projektu to 106 osób, które otrzymały zaświadczenia o ukończeniu kursu i 67 osób już zatrudnionych 
w zielonogórskich zakładach pracy.
          
12.12.2011 r.
W ramach współpracy z Zielonogórskim Ośrodkiem Kultury otwarto wystawę fotograficzną „Zielona Góra – znana, nieznana?”
          

Listopad

30.11.2011 r.
Dwudziestu ośmiu uczestników czwartej, ostatniej edycji projektu opuściło mury CIS. Część osób już od jutra rozpocznie pracę. Pozostali 
z głową pełną wiedzy i teczkami wypełnionymi zaświadczeniami potwierdzającymi zdobyte umiejętności wyruszą na podbój rynku pracy.
          
28,29.11.2011 r.
Uczestnicy grup zawodowych: kasjer-sprzedawca, pomoc krawiecka, kucharz małej gastronomii, pomocnik piekarza-cukiernika oraz ogrodnik-florysta przystąpili do egzaminu sprawdzającego potwierdzającego kwalifikacje zawodowe. Przez kilka godzin wykazywali się umiejętnościami zdobytymi podczas półrocznego kursu. Piekli, szyli, gotowali, obsługiwali klientów, sprzedawali towary, tworzyli okolicznościowe wiązanki.
Wszyscy zakończyli egzamin z wynikiem pozytywnym. Egzaminatorzy byli pod wrażeniem wysokiego poziomu wiedzy oraz umiejętności zdających.
          
 
25.11.2011 r.
Uczestnicy projektu wzięli udział w symulacji rozmów kwalifikacyjnych. W rolę potencjalnych pracodawców wcielili się doradcy 
z zielonogórskiego Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej. Uczestnicy wyposażeni w dokumenty aplikacyjne przekonywali, dlaczego to właśnie ich należy zatrudnić, mówili o swoich pasjach i marzeniach, przedstawiali swoje słabe i mocne strony.
Po zakończeniu rozmów w sali konferencyjnej CIS odbyło się spotkanie podsumowujące, podczas którego przedstawiono uwagi i wnioski 
z przeprowadzonych rozmów. Zdaniem specjalistów, zdecydowana większość uczestników biorących udział w symulacji w pełni „zasłużyła” na zatrudnienie. 
          
22,24.11.2011 r.
Specjaliści zielonogórskiej Izby Rzemieślniczej i Przedsiębiorczości przeprowadzili szkolenie dla uczestników projektu dotyczące wymagań egzaminacyjnych potwierdzających kwalifikacje zawodowe.
          
24.11.2011 r.
Gościliśmy przedstawicieli Komisji do Spraw Rodziny Rady Miasta Zielona Góra, którzy z zainteresowaniem wysłuchali relacji  
o działalności Centrum. Omówiono również szczegóły oferty pomocowej, jaką CIS przygotowało na przyszły rok dla osób znajdujących się 
w szczególnie trudnej sytuacji życiowej.
17.11.2011 r
.
Uczestniczki grupy opiekun małego dziecka wzięły udział w warsztatach edukacyjnych z zakresu dietetyki prowadzonych przez Magdalenę Golińczak. Podczas zajęć panie m.in. poznały zasady żywienia dzieci w wieku 1-3 lat, nauczyły się planować jadłospis, poznały również rodzaje diet stosowanych przy takich chorobach dziecięcych, jak celiakia, fenyloketonuria, mukowiscydoza i inne.
16.11.2011 r.
Odbył się pokaz masażu, który przeprowadzili uczniowie zielonogórskiego Medycznego Studium Zawodowego. Słuchacze kształcący się na kierunku technik masażysta przez ponad godzinę wprowadzali uczestników w tajniki zawodu, prezentując rodzaje oraz sposoby  wykonywania masażu.
Kursanci Centrum chętnie poddawali się oferowanym zabiegom, korzystając z wiedzy i  umiejętności studentów.
          
14-16.11.2011 r.
W sali gimnastycznej CIS odbył się II Turniej Tenisa Stołowego o puchar Prezesa Lubuskiego TKKF. W rozgrywkach udział wzięli przedstawiciele pięciu grup zawodowych.
Sześcioro uczestników grupy kucharz małej gastronomii, w ramach dodatkowych zajęć,  zdobywało wiedzę praktyczną dotyczącą obsługi kas fiskalnych.  
Szkolenie miało na celu zapoznanie kursantów z programowaniem kas oraz różnymi rodzajami sprzedaży.
     
09.11.2011 r.
Pierwsze miejsce w kategorii kobiet zdobyła Pani Małgorzata Rosińska z grupy kucharz małej gastronomii, a w kategorii mężczyzn Pan Mariusz Smoleński – przedstawiciel grupy kasjer-sprzedawca.
     
07-09.11.2011 r.
Trzydniowe szkolenie z 28-osobową grupą uczestników projektuprzeprowadziła Małgorzata Rulińska – certyfikowany trener z zakresu edukacji finansowej. Podczas warsztatów kursanci dowiedzieli się, jak zakładać spółdzielnie socjalne i jakie są możliwe źródła finansowania ich działalności. Ćwiczyli też przygotowanie biznes planu spółdzielni, planowanie zakresu jej działalności, identyfikację konkurencji oraz marketing usług.
Zajęcia wywołały duże zainteresowanie uczestników tą formą pracy zawodowej. Narodziło się wiele pomysłów, a kursantom towarzyszył ogromny entuzjazm i chęć zmierzenia się z tematem tzw. samozatrudnienia. Będziemy wspierać i pomagać!
     
Baner: UMZG 285x80Baner: MPIPSBaner: PUPBaner: OPS
Baner: GCZERWIEŃSK Baner: GSULECHÓW Baner: GZABÓRBaner: ZKJ
Baner: ZLOPBaner: Gazeta LubuskaBaner: Index 96 fmBaner: LZG
Baner: OPZL