Narzędzia i usługi
- O nas
- Rekrutacja uczestników do projektu
- Praca
- Kto może zostać uczestnikiem?
- Nowe Horyzonty – Etap I (2024-2026) ›
- Projekt "Lepsze jutro" ›
- Projekt "Lepsze jutro II" ›
- Projekt "Lepsze jutro 3" ›
-
Projekty zrealizowane
›
- Aktywni od nowa
- Od bezdomności do normalności
- Aktywizacja zawodowa i społeczna młodzieży bezrobotnej, zagrożonej wykluczeniem społecznym w oparciu o model szwedzki i niemiecki
- Aktywność się opłaca - CIS w Zielonej Górze szansą powrotu na rynek pracy
- Projekt "Lepsze jutro"
- Projekt "Lepsze jutro II"
- Projekt "Lepsze jutro 3"
- Projekt "Poprawa jakości aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych intelektualnie"
- Aktualności
-
CIS w mediach
›
- ANGORA
- Radio Index
- Region LPS
- TwójRynek.pl
- BIWUP
- Gazeta Lubuska
- Tydzień Lubuski
- Strony Miasta
- Radio Zielona Góra
- Autobusowa Telewizja Reklamowa
- Radio Zachód
- Gazeta Wyborcza
- Telewizja Odra
- Biznes Lubuski
- MAGAZYN Lubuski
- RTV LUBUSKA
- TVP Gorzów Wielkopolski
- Radio PLUS
- Gość Niedzielny
- MMZIELONAGORA.PL
- Lubuskie.pl
- Tydzień Plus
- wyborcza.pl
- regionalna.pl
- Forum Samorządowe
- TVZG
- PLOTOŁAMACZ
- Łącznik Zielonogórski
- Moja Zielona Góra
- Lubuski Włącznik
- Radio ESKA
- Zielona Góra naszemiasto
- Porozumienia
- Wystawy
- Kronika
- Podziękowania
- Targi pracy
-
RODO
›
- RODO - kontakt do IOD
- Klauzula - informacyjna projektowa
- Klauzula - Wydanie zaświadczenia o uczestnictwie
- Klauzula - Wydanie zaświadczenia o dochodach
- Klauzula informacyjna - Facebook
- Regulamin fanpage na FB
- Obowiązek informacyjny - Nabór na wolne stanowisko pracy
- Obowiązek informacyjny - Nabór na wolne stanowisko – zgłoszenie poza konkursem
- Obowiązek informacyjny - Rekrutacja uczestników
- Obowiązek informacyjny dla uczestników (przy podpisaniu umowy o realizację IPZS)
- Listy od uczestników
- Kontakt
- Deklaracja dostępności
- Raport o stanie zapewniania dostępności
- Archiwum ›
- Mapa serwisu
Kronika
Grudzień
- 19-03-2019
- drukuj
31.12.2010 r.
Nadszedł dzień rozdania zaświadczeń i certyfikatów „absolwentom” drugiej edycji projektu. Było bardzo miło i uroczyście. Tym, którzy już od poniedziałku zaczynają pracę towarzyszył uśmiech radości, były też łzy żalu, że „to już koniec spotkań na Staszica”. Wszyscy absolwenci otrzymali upominki, a osoby, które szczególnie wyróżniły się zaangażowaniem i aktywnością specjalne wyróżnienia i prezenty od Janusza Kubickiego - Prezydenta Miasta Zielona Góra.
22.12.2010 r.23.12.2010 r.
Odwiedził nas „prawdziwy” Mikołaj. W towarzystwie uroczej Śnieżynki rozdawał słodkie prezenty. W głównej roli wystąpił Paweł Szczepański - uczestnik z grupy budowlanej.
22.12.2010 r.
Uczestnicy oraz pracownicy Centrum tradycyjnie już spotkali się przy wigilijnym stole. W uroczystości udział wzięli także zaproszeni goście: Iwona Miś-Kwiatkowska - dyrektor, Radosław Brodzik - p.o. zastępcy dyrektora Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego oraz Zygmunt Stabrowski - przedstawiciel Prezydenta Zielonej Góry.
Świąteczne pyszności przygotowali uczestnicy grupy kucharz małej gastronomii. Nie zabrakło tradycyjnego barszczu i pierogów z kapustą.
16.12.2010 r.
Podpisaliśmy porozumienie z zielonogórskim Aresztem Śledczym. Placówkę reprezentował dyrektor kpt. mgr Dariusz Rączkowski. Organizowane będą spotkania edukacyjno-informacyjne ze skazanymi w celu przedstawienia oferty szkoleniowej CIS.
Podpisaliśmy porozumienie z zielonogórskim Aresztem Śledczym. Placówkę reprezentował dyrektor kpt. mgr Dariusz Rączkowski. Organizowane będą spotkania edukacyjno-informacyjne ze skazanymi w celu przedstawienia oferty szkoleniowej CIS.
25.11-09.12.2010 r.
Kolejna grupa uczestników projektu wzięła udział w zajęciach z zakresu kształtowania wizerunku. Prowadząca warsztaty kosmetolog Joanna Hołubowicz przekazywała wiedzę na temat urody, makijażu i fryzury, ze szczególnym uwzględnieniem przygotowania i właściwej prezentacji podczas rozmowy kwalifikacyjnej.
Większość czasu przeznaczono jednak na praktyczne nabycie umiejętności związanych z kreowaniem własnego wizerunku.
Zajęcia jak zwykle cieszyły się ogromnym powodzeniem.
03-05.12.2010 r.
Członkowie Zielonogórskiej Spółdzielni Socjalnej SUKCES wraz z uczestnikami projektu realizowanego w CIS zaangażowali się w świąteczną zbiórkę żywności organizowaną przez Bank Żywności.
Wolontariusze pracowali przez cały weekend w marketach AUCHAN, BIEDRONKA, NETTO, CARREFOUR, TESCO, zachęcając zielonogórzan do pomocy najbardziej potrzebującym.
Akcja zakończyła się sukcesem - łącznie zebrano blisko 8,5 tony żywności.
Zgromadzone artykuły spożywcze trafią do instytucji oraz organizacji pozarządowych, które zajmują się przygotowywaniem świątecznych paczek dla osób najuboższych.03.12.2010 r.
Gościliśmy Iwonę Miś-Kwiatkowską - dyrektora oraz Radosława Brodzika - p.o. zastępcy dyrektora Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego, a także reportażystę Radia Zachód Cezarego Galka.
W spotkaniu uczestniczyli także dyrektor CIS Wacław Hansz, kierownik projektu Anita Buraczewska oraz „absolwenci” kursów – Wanda i Maciej.
Okazją do spotkania było zdobycie przez Cezarego Galka III miejsca w ogólnopolskim konkursie „Ludzka twarz EFS” za reportaż pt. „Dogonić życie” opowiadający o zmianach, jakie zaszły w życiu uczestników projektu realizowanego w CIS.
Rozmawiano m.in. o możliwościach wykorzystania funduszy unijnych przez Centrum Integracji Społecznej, a także roli mediów w propagowaniu dobrych praktyk związanych z szeroko rozumianą integracją społeczną.
Listopad
- 19-03-2019
- drukuj
06.11.2010 r.
Dwudziestu sześciu uczestników obejrzało w Operze Wrocławskiej „Straszny Dwór” Stanisława Moniuszki. To najdoskonalsze spośród operowych dzieł Moniuszki, stanowiące swoisty manifest patriotyczny, zostało napisane po upadku powstania styczniowego. Charakterystyczna dla dzieła jest urzekająca atmosfera polskości. Widzowie z CIS zachwyceni byli niezwykłą harmonią i melodycznością, a także znakomitą konstrukcją scen zespołowych. Szczególnym uznaniem obdarzyli młodego tenora Aleksandra Zuchowicza, śpiewającego partię Stefana.
Kursanci odwiedzili również Panoramę Racławicką oraz Kościół Pokoju w Świdnicy, wspaniały obiekt wpisany w 2001 roku na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.
Październik
- 19-03-2019
- drukuj
25-29.10.2010 r.
Przez tydzień uczestnicy grupy kucharz małej gastronomii „brali lekcje” aranżacji stołu. W trakcie warsztatów uczyli się, jakich naczyń używać do nakrycia oraz jak robić to fachowo. Ćwiczyli również właściwy sposób serwowania potraw oraz napojów. Kursanci przyznali, że wbrew pozorom nie jest to wcale łatwa sztuka, a opanowanie tej umiejętności wymaga wielu godzin ćwiczeń.
W piątek, w ostatnim dniu zajęć, członkowie grupy samodzielnie przygotowali uroczysty poczęstunek, a do pięknie nakrytego stołu zaprosili pracowników CIS. Było bardzo uroczyście.
W tym samym dniu wraz z instruktorem Aleksandrą Stabrowską odwiedzili Muzeum Ziemi Lubuskiej, by obejrzeć zbiory porcelany
z różnych epok i fabryk.
z różnych epok i fabryk.
21.10.2010 r.
Uczestnicy oraz pracownicy CIS mogli „podzielić się życiem” z potrzebującymi. Odwiedziliśmy Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Zielonej Górze. Po wypełnieniu obszernych ankiet oraz po szczegółowych badaniach lekarskich zakwalifikowane osoby zostały skierowane do „hali pobrań”, z której po kilkunastu minutach wyszły z uśmiechem. Pomoc drugiej osobie daje bowiem ogromną satysfakcję i radość. Tym bardziej, że w tym przypadku to pomoc, która ratuje ludzkie życie.
20.10.2010 r.
Czynnie włączyliśmy się w działania związane z Ogólnopolskim Tygodniem Kariery. Pracownicy CIS - Elżbieta Piórko - doradca zawodowy przekazywała wiedzę dotyczącą kształtowania umiejętności interpersonalnych, poruszania się po rynku pracy, pisania dokumentów aplikacyjnych, autoprezentacji oraz rozmowy kwalifikacyjnej, a Dariusz Jabłoński – informatyk udzielał porad dotyczących praktycznego wykorzystania internetu w poszukiwaniu pracy.
Osoby zainteresowane założeniem własnej firmy lub spółdzielni socjalnej wzięły udział w szkoleniu pn. „Biznes bez tajemnic. Prawno-podatkowe podstawy działalności gospodarczej” prowadzonym przez specjalistów z zielonogórskiego Drugiego Urzędu Skarbowego.
Natomiast podczas Giełdy pracy przedstawiciele firmy PROMEDICA 24 zachęcali do podjęcia pracy zarobkowej w charakterze opiekuna osoby starszej na terenie Niemiec.
13.10.2010 r.
Postanowieniem Sądu Rejonowego w Zielonej Górze wpisano do Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0000367995 Zielonogórską Spółdzielnię Socjalną SUKCES. Założycielami spółdzielni są „absolwenci” CIS.
Mocno trzymamy kciuki za powodzenie przedsięwzięcia!
Wrzesień
- 19-03-2019
- drukuj
15.09.2010 r.
Nasi uczestnicy byli w Poznaniu. Kandydaci na pomocnika piekarza zwiedzali targi POLAGRA FOOD. Tegoroczne targi to ponad 1300 wystawców. Była więc okazja porozmawiać z mistrzami piekarnictwa, dowiedzieć się, jak zaczynali swoją zawodową przygodę i poznać tajniki wypieku chleba. Uczestnicy z CISu byli pod wrażeniem nowoczesnych urządzeń do wypieku pieczywa, jakie zaprezentowano na targach.
W tym samym czasie ich koleżanki z grupy ogrodnik-florysta zwiedzały poznańską Palmiarnię mieszczącą się w parku Wilsona. W obiekcie
o powierzchni 4900 m² obejrzeli roślinność klimatu śródziemnomorskiego, subtropikalnego, pustyń Ameryki i Afryki. Wycieczka po dziesięciu pawilonach palmiarni zajęła uczestnikom kilka godzin, jednak jak twierdzą „naprawdę było warto”.
o powierzchni 4900 m² obejrzeli roślinność klimatu śródziemnomorskiego, subtropikalnego, pustyń Ameryki i Afryki. Wycieczka po dziesięciu pawilonach palmiarni zajęła uczestnikom kilka godzin, jednak jak twierdzą „naprawdę było warto”.
03.09.2010 r.
W ramach zajęć społecznych uczestnicy grup: pomoc krawiecka, kasjer-sprzedawca, pomocnik piekarza, kucharz małej gastronomii oraz ogrodnik-florysta odwiedzili jaskinię solną „SOLANNA”. Podczas godzinnego seansu oddychali bogatym w mikroelementy powietrzem mającym bardzo korzystny wpływ na organizm ludzki.
Wspólne wyjście do groty zintegrowało uczestników i pozwoliło „na chwilę” oderwać się od problemów dnia codziennego.
Sierpień 2010
- 19-03-2019
- drukuj
28.08.2010 r.
Uczestnicy drugiej edycji projektu wzięli udział w wycieczce w okolice Karkonoszy – najwyższego górskiego pasma Sudetów.
Niemal wszyscy dzielnie maszerowali na górę Chojnik (położoną 627 m n.p.m.), gdzie zwiedzili wzniesiony na początku XIII wieku zamek. Nie obyło się również bez pieszej wycieczki nad wodospad Szklarka – obowiązkowy punkt wszystkich zwiedzających te okolice turystów.
Świetna zabawa była w Starej Chacie Walońskiej JUNA, gdzie oprócz ciekawych informacji na temat średniowiecznego rodu Walonów oraz legend związanych z ich zwyczajami odbyło się przedstawienie, którego aktorami byli uczestnicy „cisowskiego” projektu. Chętnych do wykazania się zdolnościami aktorskimi nie brakowało.
Kursanci odwiedzili też Lubomierz, miasteczko położone niedaleko Szklarskiej Poręby w powiecie lwóweckim, znane przede wszystkim
z planu zdjęciowego do filmu „Sami swoi”. Zwiedzili tam Muzeum Kargula i Pawlaka.
z planu zdjęciowego do filmu „Sami swoi”. Zwiedzili tam Muzeum Kargula i Pawlaka.
Uczestnikom wycieczki towarzyszył przewodnik PTTK, opowiadający wiele ciekawych historii, legend i anegdot związanych ze zwiedzanymi miejscami.
11, 12, 13.08.2010 r.
Uczestnicy drugiej edycji projektu wzięli udział w trzydniowych warsztatach zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej. Trenerem zajęć była Małgorzata Rulińska, która większość czasu przeznaczyła na zajęcia praktyczne. Kursanci zakładali wirtualne firmy, prześcigali się w pomysłach na własny biznes, tworzyli biznesplany i pisali wnioski o dofinansowanie działalności.
05.08.2010 r.
Sześcioro uczestników grupy ogrodnik - florysta odbywa zajęcia praktyczne w winnicy rodziny Krojcig „Winna Góra” w Górzykowie.
Kursanci uczą się, jak uprawiać winorośle, aby cieszyć się pięknymi i smacznymi owocami, w jaki sposób pielęgnować i przycinać krzewy.
Obwieszone dorodnymi gronami winorośle to obiekt westchnień niejednego ogrodnika. A poznanie tajników uprawy tych cenionych roślin to dla uczestników grupy bardzo ważna umiejętność. I co najważniejsze - daje nadzieję na podjęcie pracy, bo winnice wokół Zielonej Góry ciągle się „rozrastają”.
Lipiec 2010
- 19-03-2019
- drukuj
30.07.2010 r.
Zakończyliśmy pierwszą edycję projektu. W uroczystości wzięła udział Zastępca Prezydenta Zielonej Góry Wioleta Haręźlak, która wraz z Dyrektorem CIS Wacławem Hanszem wręczyła uczestnikom zaświadczenia o ukończeniu kursów. Mury CIS opuścili dziś absolwenci grup zawodowych: pomoc krawiecka, kasjer-sprzedawca, opiekun dzieci, opiekun środowiskowy oraz robotnik magazynowy.
Kursanci otrzymali też dodatkowe zaświadczenia i certyfikaty dokumentujące uzyskane w trakcie szkoleń umiejętności i kwalifikacje.
Najbardziej wyróżniającym się i aktywnym uczestnikom projektu wręczono upominki ufundowane przez Prezydenta Miasta Zielona Góra.
Wiemy, że kilkoro absolwentów od 01 sierpnia rozpoczyna pracę. Bardzo się cieszymy, mocno trzymając kciuki za pozostałych. Mamy nadzieję, że poszukiwania zatrudnienia z głową pełną umiejętności oraz teczką wypełnioną certyfikatami będą bardzo owocne!
27.07.2010 r.
Odwiedził nas Artur Zasada, pierwszy w historii poseł do Parlamentu Europejskiego z woj. lubuskiego. Spotkał się w sali konferencyjnej
z blisko sześćdziesięcioosobową grupą uczestników projektu. Opowiedział o swojej pracy w Brukseli, a także o tym, czym się zajmuje na co dzień, jakie problemy są mu szczególnie bliskie i które w pierwszej kolejności stara się rozwiązać. Przedstawił też rezultaty działań podjętych na rzecz rozwoju województwa lubuskiego.
z blisko sześćdziesięcioosobową grupą uczestników projektu. Opowiedział o swojej pracy w Brukseli, a także o tym, czym się zajmuje na co dzień, jakie problemy są mu szczególnie bliskie i które w pierwszej kolejności stara się rozwiązać. Przedstawił też rezultaty działań podjętych na rzecz rozwoju województwa lubuskiego.
Był również czas na pytania uczestników.
Na zakończenie nasz gość otrzymał od uczestników projektu skromne upominki – wiązankę kwiatów wykonaną przez grupę ogrodnik-florysta oraz jeszcze ciepły bochenek chleba – upominek od uczestników grupy pomocnik piekarza.
22-23.07.2010 r.
W tych dniach odbyły się w CIS spotkania grup opiekun dzieci i opiekun środowiskowy z Magdaleną Golińczak – dietetykiem. Podczas wykładów uczestniczki dowiedziały się, w jaki sposób układać dietę dla dziecka oraz osoby starszej, czym różni się dieta człowieka chorego od zdrowego i jak powinna być zbilansowana, aby pomagała utrzymać dobrą kondycję. Zdobyły również wiedzę dotyczącą wpływu współczesnego stylu życia na wzorce żywieniowe oraz kształtowania nawyków żywieniowych u dzieci.
19-20.07.2010 r.
Kursantki z grupy opiekun dzieci brały udział w wykładach lekarza pediatry – Agnieszki Szumkowskiej. Zajęcia te stanowiły dodatkowy element reintegracji zawodowej, którego celem było wzbogacenie wiedzy i umiejętności uczestniczek projektu. Pani doktor opowiadała szczegółowo o rozwoju dziecka, dzieląc go na osobniczy, fizyczny oraz psychomotoryczny. Uczestniczki zdobyły wiedzę dotyczącą zaburzeń wzrastania u dzieci oraz najczęstszych chorób wieku dziecięcego. Nauczyły się również, jak postępować w sytuacjach zwiastujących chorobę oraz jak opiekować się chorym dzieckiem.
12-13.07.2010 r.
Uczestniczki grupy opiekun środowiskowy przez dwa dni brały udział w zajęciach prowadzonych przez Urszulę Hurny-Kawalec, geriatrę, która przekazywała wiedzę dotyczącą podstaw gerontologii i geriatrii. Tematyka zajęć dotyczyła procesu starzenia się człowieka
i problemów z nim związanych. Szczegółowo omówiono też choroby wieku podeszłego, a także dietę oraz wysiłek fizyczny jako elementy prewencji gerontologicznej.
i problemów z nim związanych. Szczegółowo omówiono też choroby wieku podeszłego, a także dietę oraz wysiłek fizyczny jako elementy prewencji gerontologicznej.
Przekazaną wiedzę kursantki oceniły jako bardzo przydatną, nie tylko w trakcie praktyk na oddziale Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej zielonogórskiego szpitala, ale również w życiu prywatnym oraz, mamy nadzieję, w przyszłej pracy zawodowej.
07.07.2010 r.
Gościliśmy prof. zw. dr hab. Czesława Osękowskiego, Rektora Uniwersytetu Zielonogórskiego. Podczas spotkania Anita Buraczewska - kierownik projektu i Sylwia Lis – pracownik socjalny CIS przedstawiły działania realizowane w ramach projektu „Aktywność się opłaca-CIS w Zielonej Górze szansą powrotu na rynek pracy”.
Wizyta zakończyła się deklaracją współpracy, która pozwoli studentom kierunków pedagogicznych UZ na realizowanie praktyk w CIS, a tym samym na zdobycie praktycznych umiejętności dotyczących realizacji reintegracji zawodowej i społecznej.
01.07.2010 r.
Rozpoczęła się druga edycja kursów realizowanych w ramach projektu „Aktywność się opłaca”. W spotkaniu inauguracyjnym uczestniczyło 30 osób. Kursanci przez najbliższe miesiące będą zdobywać wiedzę praktyczną i teoretyczną w wybranej specjalności zawodowej. W tej edycji projektu beneficjenci mogli wybierać spośród pięciu zawodów: pomocnik piekarza, ogrodnik-florysta, kucharz małej gastronomii, kasjer-sprzedawca i pomoc krawiecka.
W trakcie spotkania uczestnicy poznali swoje prawa i obowiązki, obejrzeli pracownie, w których będą odbywać zajęcia, otrzymali też szczegółowe informacje dotyczące przebiegu szkolenia.
Czerwiec 2010
- 04-07-2023
- drukuj
28.06.2010 r.
Przez dwa czerwcowe tygodnie uczestnicy projektu brali udział w spotkaniach z Hanną Kucharską – prawnikiem, która udzielała porad
i pomagała rozwiązywać problemy z różnych dziedzin życia. Były informacje dotyczące przemocy, ochrony praw dziecka, a także spraw rozwodowych oraz spadkowych.
Zdecydowana większość osób oceniła zajęcia jako bardzo przydatne.
i pomagała rozwiązywać problemy z różnych dziedzin życia. Były informacje dotyczące przemocy, ochrony praw dziecka, a także spraw rozwodowych oraz spadkowych.
Zdecydowana większość osób oceniła zajęcia jako bardzo przydatne.
18.06.2010 r.
Przez cały tydzień na panelach LCD we wszystkich miejskich autobusach wyświetlana była informacja zachęcająca do skorzystania
z oferty CIS. Planszę promocyjną emitowano ok. 5 000 razy na dobę. Zgodnie ze statystykami MZK z komunikacji miejskiej korzysta każdego dnia ok. 60 000 zielonogórzan.
z oferty CIS. Planszę promocyjną emitowano ok. 5 000 razy na dobę. Zgodnie ze statystykami MZK z komunikacji miejskiej korzysta każdego dnia ok. 60 000 zielonogórzan.
Duże, w ostatnim czasie, zainteresowanie propozycją szkoleniową CIS pozwala na stwierdzenie, że ta forma promocji projektu była „strzałem w dziesiątkę”!
16.06.2010 r.
Dzień sportowych emocji. Odbył się bowiem finał turnieju tenisa stołowego o puchar Prezesa Lubuskiego TKKF, w którym wzięli udział – Maciej Drojecki z grupy pomoc krawiecka oraz Remigiusz Kwiecień z grupy robotnik budowlany. Trzecie miejsce zajął Michał Mazurkiewicz z grupy robotnik magazynowy.
Walka była zacięta, zwycięzcą został Remigiusz Kwiecień. Serdecznie gratulujemy!
Gośćmi zaproszonymi byli wybitni tenisiści stołowi: Daniel Bąk – brązowy medalista Mistrzostw Polski oraz Piotr Grudzień – zdobywca srebrnego medalu na Paraolimpiadzie w Pekinie w 2008 r., członek kadry narodowej. W ramach wyróżnienia uczestnicy CIS mieli okazję zmierzyć się w grze z zawodowcami.
Rozgrywki sędziował Grzegorz Adamiak – wybitny zawodnik, trener Zielonogórskiego Klubu Sportowego z Drzonkowa.
16.06.2010 r.
Podpisano porozumienie pomiędzy Centrum Integracji Społecznej a Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. Beneficjenci Centrum będą mieli możliwość korzystania z bezpłatnych porad prawnych i psychologicznych w Punkcie Konsultacyjnym Caritas w Zielonej Górze przy
ul. Bema.
ul. Bema.
Jest to nowa, dodatkowa możliwość wsparcia uczestników naszych kursów.
ks. Marek Kidoń - dyrektor Caritas Dicezji Zielonogórsko-Gorzowskiej
Anna Maria Kawka - rzecznik prasowy Caritas Dicezji Zielonogórsko-Gorzowskiej
Wacław Hansz - dyrektor Centrum Integracji Społecznej w Zielonej Górze
Anna Maria Kawka - rzecznik prasowy Caritas Dicezji Zielonogórsko-Gorzowskiej
Wacław Hansz - dyrektor Centrum Integracji Społecznej w Zielonej Górze
14.06.2010 r.
Rozpoczęły się prace porządkowo-ogrodnicze na terenie CIS. Uczestnicy grupy robotnik budowlany bardzo starają się, aby za budynkiem Centrum zrobiło się schludnie, zielono i bardzo przyjemnie. Tam, gdzie jeszcze niedawno było szaro i ponuro, wkrótce powstanie mały „zielony kącik”, w którym w czasie przerw odpoczywać będą uczestnicy.
12.06.2010 r.
Tę słoneczną sobotę uczestnicy projektu spędzili w Szklarskiej Porębie. Była to świetna okazja do sprawdzenia kondycji fizycznej, gdyż miejsc do odwiedzenia nie brakowało. Kursanci zwiedzili zamek położony na szczycie góry Chojnik u podnóża Jeleniej Góry. Była też piesza wycieczka nad wodospad „Szklarka” oraz do Starej Chaty Walońskiej „Juna”, w której pobyt historycznymi opowieściami ubarwiał znawca walońskiego rodu. Chętni mogli wykazać się zdolnościami aktorskimi podczas przedstawienia zorganizowanego w Muzeum Ziemi.
Uczestnicy wycieczki zgodnie ocenili wyjazd jako bardzo pouczający i udany.
07.06.2010 r.
Przeprowadziliśmy kurs kształtowania wizerunku dla uczestników projektu. Kosmetolog, Joanna Hołubowicz, przez dwa tygodnie uczyła panie, jak ubrać się i umalować, żeby wywrzeć pozytywne wrażenie na przyszłym pracodawcy.
Kursantkom bardzo podobało się praktyczne podejście do tematu, z chęcią ćwiczyły wykonywanie makijażu, a potem poddawały go grupowej ocenie wskazując dobre i nieco gorsze wykonanie poszczególnych elementów.
Powszechnie wiadomo, że w kontaktach międzyludzkich ogromne znaczenie ma tzw. pierwsze wrażenie, a od tego, jak się prezentujemy często zależy powodzenie w poszukiwaniach pracy. Mamy nadzieję, że umiejętności zdobyte podczas szkolenia zostaną w pełni wykorzystane na co dzień, a pierwsze wrażenie stwarzane przez absolwentki kursów będzie zawsze dobrym wrażeniem.
04.06.2010 r.
Przez trzy dni beneficjenci projektu uczyli się, jak założyć i prowadzić własną działalność gospodarczą. Trenerem była Małgorzata Rulińska, która przekonywała uczestników, że warto postawić na samozatrudnienie.
Większą część szkolenia stanowiły warsztaty, w trakcie których kursanci przelewali na papier pomysły dotyczące własnej firmy, pisali biznes plany i dobierali wspólników. Uczyli się też, jak napisać projekt dotyczący założenia tzw. jednoosobowej działalności, zaplanować zadania i budżet tak, aby otrzymać dofinansowanie pozwalające na „start” w biznesie.
Praktyczna forma zajęć bardzo podobała się większości uczestników. Kilka osób zadeklarowało próbę zmierzenia się z wyzwaniem. Będziemy wspierać, pomagać i dopingować!
Maj 2010
- 18-03-2019
- drukuj
15.05.2010 r.
Trzydziestu uczestników projektu bawiło się tego sobotniego wieczoru podczas Kabaretonu w zielonogórskim amfiteatrze. W imprezie pod hasłem „W krainie parodii i humoru” wystąpiły dwa znakomite kabarety – Kabaret Paranienormalni oraz Pod Wyrwigroszem. Niesprzyjająca aura nie zniechęciła zielonogórzan, którzy zaopatrzeni w kurtki oraz koce licznie stawili się w amfiteatrze. Nasi kursanci cieszyli się, że i oni mieli możliwość udziału w tym wydarzeniu. Bo śmiać lubimy się chyba wszyscy. A śmiech, po którym „przez kilka godzin boli szczęka” (jak to określiła jedna z uczestniczek), to chyba najlepszy dowód udanej imprezy.
12.05.2010 r.
Gościliśmy Radu Dreptate, zwierzchnika instytucji zajmujących się pomocą społeczną w rumuńskiej Bystrzycy (Bistrita), które jest miastem partnerskim Zielonej Góry.
Wizyta rozpoczęła się od zwiedzania pracowni i sal szkoleniowych Centrum, następnie gość spotkał się z pracownikami CIS, aby bliżej zapoznać się z codzienną pracą, celami oraz rezultatami działań. Dużym zaskoczeniem dla naszego gościa była informacja o tym, że aż połowa uczestników kursów w CIS powraca na rynek pracy. To kolejny dowód na to, że nasza praca ma sens.
Wizyta rozpoczęła się od zwiedzania pracowni i sal szkoleniowych Centrum, następnie gość spotkał się z pracownikami CIS, aby bliżej zapoznać się z codzienną pracą, celami oraz rezultatami działań. Dużym zaskoczeniem dla naszego gościa była informacja o tym, że aż połowa uczestników kursów w CIS powraca na rynek pracy. To kolejny dowód na to, że nasza praca ma sens.
Kwiecień 2010
- 18-03-2019
- drukuj
26 i 27.04.2010 r.
Częścią projektu „Aktywność się opłaca” był zaawansowany kurs pierwszej pomocy przedmedycznej, w którym udział wzięły uczestniczki specjalności zawodowych: opiekun dzieci i opiekun środowiskowy.
Trwające szesnaście godzin szkolenie prowadziły Paulina Grzesiowska-Nowak, instruktor PCK, sekretarz Zarządu Rejonowego PCK
w Zielonej Górze oraz instruktor PCK Grażyna Krzyśko. Kursantki poznały zasady udzielania pierwszej pomocy, ćwiczyły umiejętność oceny stanu poszkodowanego oraz kontroli czynności życiowych. Jednym z wzbudzającym wiele emocji elementów zajęć praktycznych były ćwiczenia umiejętności podtrzymywania życia. Panie podkreślały, jak niezwykle ważna i przydatna może się ona okazać zarówno w codziennym życiu, jak i pracy zawodowej. Kursantki miały też możliwość poznania etycznych oraz prawnych aspektów udzielania pierwszej pomocy. Nauczyły się, jak pomagać poszkodowanemu przy urazach kręgosłupa, oparzeniach czy innych poważnych obrażeniach.
Każda z uczestniczek otrzymała certyfikat ukończenia kursu sygnowany przez Europejską Radę Resuscytacji, honorowany na całym świecie.
24.04.2010 r.
34 osoby wyruszyły na wycieczkę do Wrocławia. Od rana świeciło piękne słońce, pogoda była więc idealna. Uczestnicy odwiedzili Panoramę Racławicką, gdzie mieli okazję obejrzeć relikt dziewiętnastowiecznej kultury masowej - niezwykłe malowidło przedstawiające bitwę pod Racławicami. Spacerowali też w Ogrodzie Japońskim, podziwiając kwitnące magnolie i inne egzotyczne rośliny. Dzień zakończył się premierowym spektaklem w Operze Wrocławskiej - beneficjenci obejrzeli „Borysa Godunowa” Modesta Musorgskiego, operę z 1870 r. Tytułową rolę w spektaklu zagrał solista opery wiedeńskiej. Uczestnicy byli pod wrażeniem niezwykle bogatej scenografii oraz kostiumów.
Późną nocą zmęczeni, ale zadowoleni wrócili do domów.
19,20, 22, 23.04.2010 r.
Dzięki finansowemu wsparciu z EFS mogliśmy zaproponować uczestnikom zdobycie kolejnej, niezwykle cennej umiejętności-ratowania ludzkiego życia.
Pięciogodzinny, elementarny kurs pierwszej pomocy przedmedycznej prowadziła Paulina Grzesiowska-Nowak, instruktor PCK, sekretarz Zarządu Rejonowego PCK w Zielonej Górze.
Teoria na kursie stanowiła jedynie wstęp do zajęć praktycznych. Ćwiczenia odbywały się zarówno na pozorantach przy wykorzystaniu profesjonalnych środków do charakteryzacji, jak i na fantomach. Każdy z uczestników miał okazję kilkakrotnie przećwiczyć m.in. umiejętność podtrzymywania życia, układania poszkodowanego w pozycji bocznej, zakładania opatrunków i unieruchamiania.
Każdy z beneficjentów otrzymał zaświadczenie PCK o ukończeniu kursu.
06.04.2010 r.
Uczestnicy wszystkich zawodowych specjalności odwiedzili grotę solną. W trakcie godzinnego seansu relaksowali się leżąc
w wygodnych fotelach i oddychając świeżym powietrzem. Panujący wewnątrz jaskini mikroklimat przypomina ten znad morza, ma też podobny, oczyszczający wpływ na organizm.
w wygodnych fotelach i oddychając świeżym powietrzem. Panujący wewnątrz jaskini mikroklimat przypomina ten znad morza, ma też podobny, oczyszczający wpływ na organizm.
Marzec 2010 r.
- 18-03-2019
- drukuj
31.03.2010 r.
Uczestnicy projektu obejrzeli najnowszy spektakl Teatru Lubuskiego - „Trzy siostry” Antoniego Czechowa. Reżyser Piotr Ratajczak wspólnie z dramaturgiem Janem Czaplińskim poprzez dopisanie do oryginału dwóch kolejnych aktów, pełnych odniesień do współczesności, stworzyli sztukę nietypową. Nie zabrakło więc w przedstawieniu hip-hopowej muzyki oraz słownictwa charakterystycznego dla „młodych”. Wszystko po to, aby - jak twierdzi reżyser - mocniej dotrzeć do widza. Kursantom bardzo się przedstawienie podobało.
26.03.2010 r.
W ten piątkowy wieczór Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zielonogórskiej dostarczała beneficjentom wyjątkowych muzycznych wrażeń. Uczestniczyli oni w koncercie pt. „Fantazja szkocka”. Wrażenia słuchaczy były bardzo pozytywne.
24.03.2010 r.
Dziś w sali konferencyjnej CIS Prezydent Miasta Zielona Góra Janusz Kubicki podpisał porozumienia z gminami Czerwieńsk, Nowogród Bobrzański, Świdnica, Zabór i Zielona Góra. Umożliwi to mieszkańcom tych gmin uczestnictwo w projekcie pn. „Aktywność się opłaca-CIS w Zielonej Górze szansą powrotu na rynek pracy”.
Radością napawa myśl, że będziemy nieść pomoc osobom również spoza miasta Zielonej Góry, a w rezultacie więcej osób powróci na rynek pracy.
08.03.2010 r.
Rozpoczęły się treningi przed turniejem tenisa stołowego o puchar Prezesa Lubuskiego TKKF. Zwycięzca uzyska prawo do gry pokazowej z liderem ekstraligowego ZKS Drzonków. Chętnych do ubiegania się o nagrodę główną nie brakuje.
01.03.2010 r.
Zakończył się pierwszy miesiąc realizacji projektu „Aktywność się opłaca-CIS w Zielonej Górze szansą powrotu na rynek pracy”.
Od teraz beneficjenci będą uczestniczyć w zajęciach społecznych prowadzonych przez psychologa, psychoterapeutę, doradcę zawodowego, pracownika socjalnego, informatyka oraz lektora języka niemieckiego. Równolegle będą odbywać praktyki zawodowe. Ponadto dwa razy w tygodniu nasi kursanci będą też spotykać się z instruktorami rekreacji ruchowej. Zaplanowano kurs samoobrony,
a także zajęcia taneczne oraz relaksacyjne, które odbywać się będą w sali gimnastycznej CIS.