Logo: Centrum Integracji Społecznej
Logo: BIP

Radio Zielona Góra

CIS: symulacje rozmów kwalifikacyjnych

26.05.2011 r.
Czego spodziewać się podczas rozmowy kwalifikacyjnej i jak się zachować podczas pierwszego spotkania z ewentualnym pracodawcą – dziś odpowiedzi na te pytania poznają uczestnicy kursów z Centrum Integracji Społecznej.
W Powiatowym Urzędzie Pracy zaplanowano symulację rozmów kwalifikacyjnych, które prowadzą doradcy zawodowi.
 
Kamil Ginter, lider klubu pracy, wcielił się w rolę przyszłego pracodawcy.
W rozmowach uczestniczą słuchacze wszystkich grup zawodowych, którzy do tego momentu przygotowywali się przez kilka miesięcy.
Mówi Wacław Hansz, dyrektor Centrum Integracji  Społecznej.
 
Uczestnicy spotkania musieli odpowiedzieć na najczęstsze pytania, które padają podczas rozmów kwalifikacyjnych.
Rozmowy indywidualne trwają od rana, na koniec uczestnicy na spotkaniu ogólnym podsumują całe przedsięwzięcie.

Cuda z owoców i warzyw

29.04.2011 r.
Służą nie tylko do jedzenia, ale i do dekoracji stołu. Z warzyw i owoców można zrobić cuda, o czym przekonywali dziś uczniowie Zespołu Szkół Technicznych z Lubska. W Centrum Integracji Społecznej odbył się pokaz carvingu, czyli sztuki wycinania różnych wzorów z owoców i warzyw. Uczestniczki zapewniały, że zdobyte umiejętności wykorzystają w przyszłości.
Warsztaty odbyły się w ramach projektu realizowanego przy wsparciu finansowym Europejskiego Funduszu Społecznego.

CIS: nowy nabór

Przed zielonogórzanami kolejna szansa, by powrócić na rynek pracy.
Centrum Integracji Społecznej rozpoczęło kolejny nabór do unijnego projektu, który zwiększa szanse osób niepełnosprawnych, bezdomnych, długotrwale bezrobotnych, uzależnionych czy zwolnionych z zakładów karnych. Mówi kierownik projektu Anita Buraczewska
Półroczne kursy rozpoczną się 3 stycznia. Kolejną nowością w projekcie są egzaminy potwierdzające kwalifikacje zawodowe. Absolwenci kursów mogą je zdać w Zielonogórskiej Izbie Rzemieślniczej i Przedsiębiorczości. Tymczasem z końcem grudnia naukę zakończą uczestnicy II edycji kursów. Wszyscy mają nadzieję na znalezienie pracy. Mówi jedna z kobiet szkoląca się w zawodzie kasjer – sprzedawca.
W sumie w III edycji kursów jest  36 miejsc, nabór będzie prowadzony do końca grudnia. Udział w projekcie mogą wziąć mieszkańcy miasta oraz okolicznych gmin.

Radio Zielona Góra

http://www.rzg.info.pl/news/show/10274                                           30.07.2010
http://www.rzg.info.pl/news/show/9763                                             16.06.2010
http://www.rzg.info.pl/news/show/9570                                             31.05.2010
http://www.rzg.info.pl/news/show/9095                                             22.04.2010
http://www.rzg.info.pl/news/show/7267                                             08.12.2009
http://www.rzg.info.pl/news/show/7206                                             04.12.2009
http://www.rzg.info.pl/news/show/5217                                             29.07.2009
http://www.rzg.info.pl/news/show/3528                                             14.04.2009
http://www.rzg.info.pl/news/show/3410                                             06.04.2009
http://www.rzg.info.pl/news/show/2475                                             02.02.2009

Więcej możliwości dla bezrobotnych i bezdomnych

 
 
Bezrobotni i nie tylko mają większą szansę na pomoc. Dzisiaj przedstawiciele Centrum Integracji Społecznej i Caritas diecezji zielonogórsko – gorzowskiej podpisali umowę o współpracy. Na czym będzie polegała?
 
„Poszerzymy działalność punktu konsultacyjnego dla osób  bezdomnych i zagrożonych bezdomnością w siedzibie przy ul. Bema,  a podopieczni  Centrum zyskają możliwość  korzystania z porad specjalistów" - wyjaśnia rzecznik Caritas, Anna Maria Kawka.
 
Dodatkowo osoby korzystające ze wsparcia organizacji będą mogły uczestniczyć w projektach realizowanych przez Centrum.
 
W tej chwili w czasie półrocznych kursów bezrobotni, uzależnieni czy zagrożeni wykluczeniem społecznym zdobywają nowe kwalifikacje, które pomagają im wrócić na rynek pracy.
 
Jak mówił dyrektor Caritas, ksiądz Marek Kidoń - dla części uczestników kursów znalazłoby się także dodatkowe miejsce, gdzie mogliby praktykować. „Kształcący się w zawodzie „pomoc kuchenna" mogliby pracować na stołówce, z kolei przyszli magazynierzy - w naszych magazynach" - proponował.
 
Współpraca ma być zakrojona na jeszcze szerszą skalę. Dyrektor Centrum Integracji  Społecznej, Wacław Hansz mówi także o pisaniu wspólnych projektów.
 
W tej chwili w ramach projektu „Aktywność się opłaca - Centrum Integracji Społecznej w Zielonej Górze szansą powrotu na rynek pracy" uczestnicy mają do wyboru kilka specjalności zawodowych: robotnik budowlany, robotnik magazynowy, kasjer-sprzedawca, pomoc krawiecka, a także opiekun środowiskowy, opiekun dzieci, ogrodnik - florysta, kucharz małej gastronomii i pomocnik piekarza.

Pomoc dla wykluczonych

Osoby zagrożone wykluczeniem społecznym mają szansę na rynku pracy.
 
Osobom opuszczającym zakłady karne, trwale bezrobotnym, wychodzącym z uzależnień czy niepełnosprawnym jest trudno znaleźć zatrudnienie. Im właśnie chcemy pomóc - mówi Anita Buraczewska z Centrum Integracji Społecznej w Zielonej Górze.
 
Centrum Integracji Społecznej prowadzi kursy zawodowe aż w dziewięciu kierunkach. Mogą z nich skorzystać osoby, które podlegają ustawie o zatrudnieniu socjalnym.
 
Centrum mieści się w Zielonej Górze przy ulicy Staszica.

CIS: pierwsza pomoc i nabór na kolejne szkolenia

Z czym kojarzy się pierwsza pomoc i jak jej prawidłowo udzielać? Między innymi tego uczą się uczestnicy kursu pierwszej pomocy w zielonogórskim Centrum Integracji Społecznej. Szkolenie to część unijnego projektu "Aktywność się opłaca", który ma pomóc podopiecznym placówki w powrocie na rynek pracy.
 
Instruktorka, Paulina Grzesiowska - Nowak z zielonogórskiego PCK zaznacza, że oprócz zajęć teoretycznych, w planie znalazły się także ćwiczenia praktyczne na fantomie - uczestnicy wykonują m.in. masaż serca i sztuczne oddychanie. Szkolenie obejmuje kurs elementarny i  pogłębiony, 16-godzinny.
 
Nie wiadomo, kiedy takie umiejętności się przydadzą -  dodają uczestnicy, realizowanego od stycznia projektu. „Chcę podnieść swoje kwalifikacje, to pomoże mi znaleźć pracę; różne sytuacje się zdarzają - teraz na pewno nie wiedziałabym jak pomóc" - zaznaczali.
Każdy ze słuchaczy otrzyma zaświadczenie ukończenia kursu. Ci, którzy przejdą szkolenie dodatkowe, także dokument honorowany w Unii Europejskiej, sygnowany przez Europejską Radę Resuscytacji.
 
W tej chwili CIS prowadzi nabór na następne szkolenia, które ruszą w lipcu. „Pomoc krawiecka, kasjer sprzedawca, kucharz małej gastronomii, pomocnik piekarza i ogrodnik - florysta. Dwie ostatnie specjalności to nowe zawody" - wymienia Anita Buraczewska, kierownik projektu "Aktywność się opłaca".
 
Przedsięwzięcie realizowane będzie do końca przyszłego roku. Weźmie w nim udział ponad 130 osób.
1 2 3 4 5 6 7
Baner: UMZG 285x80Baner: MPIPSBaner: PUPBaner: OPS
Baner: GCZERWIEŃSK Baner: GSULECHÓW Baner: GZABÓRBaner: ZKJ
Baner: ZLOPBaner: Gazeta LubuskaBaner: Index 96 fmBaner: LZG
Baner: OPZL