Logo: Centrum Integracji Społecznej
Logo: BIP

W mediach

Podopieczni CIS wyremontowali mieszkania komunalne

Podopieczni Centrum Integracji Społecznej w Zielonej Górze pomogli osobom w potrzebie i wyremontowali im mieszkania.
Mowa o uczestnikach kursu na pracownika budowlanego, którzy w ramach praktyk przeprowadzili generalne remonty w siedmiu lokalach komunalnych na terenie miasta.
Jak mówi Anita Buraczewska, dyrektorka zielonogórskiego CIS-u, były to mieszkania użytkowane przez osoby starsze, schorowane lub rodziny wielodzietne, których nie stać było na samodzielny remont:
Anita Buraczewska przypomina, że podopieczni Centrum Integracji Społecznej to najczęściej osoby, które znalazły się na życiowym zakręcie i same potrzebują wsparcia.
Tymczasem, w ramach projektu, pomogli oni innym zielonogórzanom i przy okazji nauczyli się nowego zawodu:
Dodajmy, że podopieczni Centrum Integracji Społecznej w Zielonej Górze szykują się już do remontów kolejnych mieszkań komunalnych. Okazuje się bowiem, że takie działanie przynosi efekty, bo trzy panie, które w nim uczestniczyły, znalazły już stałą pracę.

Targi Pracy w Centrum Integracji Społecznej. To kolejny krok, by po latach przerwy znaleźć zatrudnienie

“Aktywizuj się na wiosnę” – pod takim hasłem odbyły się targi pracy organizowane przez zielonogórskie Centrum Integracji Społecznej we współpracy z Ochotniczym Hufcem Pracy.
- Targi organizujemy głównie z myślą o uczestnikach i absolwentach naszych kursów. Jest to dla nich szansa na znalezienie pracy oraz zapoznanie się z procesem rekrutacji – mówi Anita Buraczewska, szefowa Centrum Integracji Społecznej w Zielonej Górze. – Ale tradycyjnie są one otwarte dla wszystkich mieszkańców regionu. Tak było i tym razem…
Na targach pojawią się przedstawiciele między innymi takich instytucji, Powiatowy Urząd Pracy czy też ZUS
Celem zadań Centrum Integracji Społecznej jest aktywizacja zawodowa osób, które są zagrożone wykluczeniem społecznym i zadbanie o ich powrót do pracy i znalezienie zatrudnienia. Dlatego tego typu Targi Pracy idealnie wpisują się w oczekiwania potrzebujących takiej pomocy. Uczestnicy kursów organizowanych przez CIS mogą bezpośrednio skonfrontować się z potencjalnym pracodawcą. Mogą zasięgnąć potrzebnej im wiedzy i uaktualnić swoje informacje o rynku pracy. Mogą zobaczyć, jak wygląda proces rekrutacji. A być może docelowo znaleźć również interesującą ich ofertę pracy.
Na targach byli też przedstawiciele różnych instytucji, jak np. Powiatowy Urząd Pracy czy też Zakład Usług Społecznych.

OHP i CIS zorganizowały spotkanie pracodawców z szukającymi zatrudnienia

Choć dzisiaj jest ich mniejszość, to nadal są osoby, które mają problem ze znalezieniem stałego zatrudnienia. Dlatego, 19 kwietnia, Centrum Integracji Społecznej oraz Ochotnicze Hufce Pracy zorganizowały w Zielonej Górze specjalne targi, na których takie osoby mogły się spotkać bezpośrednio z pracodawcami. Wiele firm jest gotowych od podstaw przygotować do zawodu osoby bez doświadczenia i odpowiednich kwalifikacji.

Centrum Integracji Społecznej zaprasza na targi pracy. Organizuje je z OHP

“Aktywizuj się na wiosnę” – pod takim hasłem odbędą się targi pracy organizowane przez zielonogórskie Centrum Integracji Społecznej we współpracy z Ochotniczym Hufcem Pracy. Wydarzenie zaplanowano na środę 19 kwietnia pomiędzy godziną 10 a 12. 
Targi pracy odbędą się w siedzibie CIS, czyli przy ulicy Staszica 4 w Zielonej Górze. 

19 kwietnia targi pracy w CIS

Instytucje rynku pracy i pracodawcy w jednym miejscu. W przyszłą środę, 19 kwietnia, w zielonogórskim Centrum Integracji Społecznej odbędą się Targi Pracy.

Jest pierwsze mieszkanie w Zielonej Górze, które udało się wyremontować dzięki niezwykłej ekipie

– Koleżanka powiedziała mi, że dobro wraca. Oby wróciło do tych wszystkich moich przyjaciół, znajomych i do CIS-u. Dobrzy ludzie mi pomogli – cieszy się pani Agnieszka z Zielonej Góry, która w marcu przeprowadzi się do wyremontowanego mieszkania.
– Własny pokój będzie miał mój syn i ja będę miała swój. W tym miejscu była ściana, ale zrobiliśmy wejście do jego pokoju. Tak będzie wygodniej – opowiada Agnieszka Nosek, stojąc na środku dużego pokoju, po prawej, od strony wejścia jest kuchnia i łazienka, po lewej będzie królestwo chłopca. Dzisiaj mama z synkiem mieszkają w małej kawalerce. Ta przestrzeń cieszy, ale radość daje to, że wielu ludzi dobrej woli ofiarowało swoją pomoc, czas i pieniądze, aby z mieszkania w ruinie przygotować komfortowe pomieszczenia dla życia.
– Kolory wybraliśmy jasne. Jest też jasna podłoga. Konieczne było nie tylko szpachlowanie i malowanie ścian, ale i wymiana instalacji elektrycznej i rur wodno-kanalizacyjnych – opowiada, pokazując zdjęcia miejsca z czasu, kiedy oglądała je pierwszy raz.
– Bardzo mocno dziękuję wszystkim za pracę, czas i pieniądze. Dziękuję panu doktorowi Miłosławowi Bembnowi, wszystkim moim przyjaciołom, znajomym oraz pracownikom Centrum Integracji Społecznej. Dziękuję też pracownikom wydziału mieszkaniowego w urzędzie miasta. To kochani ludzie. Koleżanka mówi, że dobro wraca. Oby do nich wróciło, bo bardzo mi pomogli – mówi pani Agnieszka wzruszona i szczęśliwa.
Para gołębi sprowadziła się jako pierwsza. Mają pisklęta
W mieszkaniu potrzeba jeszcze remontu łazienki, żeby dostosować pomieszczenie do potrzeb kobiety. Udar pozostawił niepełnosprawność w stopniu znacznym, ale nie zabrał radości z życia. Będą jeszcze potrzebne niektóre meble i podłoga w kuchni. Stół z krzesłami już stoi przy oknie. Zielonogórzanka bardzo cieszy się z tego prezentu. Jeszcze w marcu się przeprowadzi, ale pierwsi lokatorzy już są na balkonie. To para gołębi, która sprowadziła się w trakcie remontu i wychowuje pisklęta.
W tej historii ogromną rolę odegrała ekipa remontowa. I to nie była zwyczajna grupa malarzy czy tynkarzy. Powstała dzięki współpracy kilku zielonogórskich instytucji: Centrum Integracji Społecznej, Urzędu Miasta, Ośrodka Aktywizującego dla Bezdomnych Mężczyzn Caritas i Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. To MOPS był inicjatorem pomysłu, aby uczestnicy CIS wspomagali mieszkańców Zielonej Góry przy remoncie mieszkań. Nowe lokum pani Agnieszki jest pierwsze.
– W ramach projektu Lepsze jutro II, który realizujemy, nasi uczestnicy w mieszkaniu pani Agnieszki ucząc się zawodu, jednocześnie pomagali przy remoncie i wykończeniu mieszkania – wyjaśnia Anita Buraczewska, dyrektor Centrum Integracji Społecznej w Zielonej Górze. – Bardzo cieszymy się, że udało się osiągnąć taki efekt.
Powstała ekipa, która pracuje przy remontach i chciałaby w przyszłości założyć spółdzielnię socjalną. Jeszcze nabywają umiejętności. Mają lidera, który pełni rolę nauczyciela.
– Aktywizujemy naszych uczestników społecznie i zawodowo, aby zrealizować cel, jakim jest podjęcie przez nich zatrudnienia. Korzyść dodatkowa, to pomoc przy remontach mieszkań komunalnych i socjalnych. To dla nas ogromna satysfakcja. Osoby, które do nas trafiają, mają różne problemy, są zagrożone wykluczeniem społecznym, a jednocześnie ucząc się i aktywizując, mogą wspomagać inne osoby. Myślę, że to jest duża sprawa i bardzo nas to cieszy. Mam nadzieję, że taka pomoc wpisze się na stałe w nasze projekty – podkreśla dyrektor A. Buraczewska.

Projekt "Lepsze jutro 3" Centrum Integracji Społecznej w Zielonej Górze

To szansa dla tych, którzy nie poddali się mimo przeciwności losu. Walczyli z bezdomnością, nałogami czy przez pandemię stracili pracę. Centrum Integracji Społecznej w Zielonej Górze w ramach projektu "Lepsze jutro 3" pomaga im zmienić swoje życie.
Pani Martyna bierze udział w projekcie "Lepsze jutro" i dzięki temu znalazła swoją pasję. Poznała też nowych ludzi w podobnej życiowej sytuacji. Tak jak pan Tomek, który całkowicie zmienia swoje życie i chce zostać opiekunem środowiskowym. Taka szanse ma dzięki jednemu z kursów organizowanemu w ramach projektu.
Za kilka dni, po nowym roku w Centrum Informacji Społecznej rozpocznie się kolejna rekrutacja dla osób, które chcą zdobyć nowe kwalifikacje zupełnie za darmo. To kursy m.in. pracownika gospodarczego czy terenów zielonych. Na starcie 50 uczestników odbywa spotkania z doradcami zawodowymi.
Uczestnicy szkoleń oprócz nowych umiejętności mogą liczyć też na pakiet bezpłatnych badań i wsparcie materialne.
Oprócz teorii w ramach kursów zawsze przewidziana jest praktyka. CIS współpracuje z wieloma instytucjami w tym zakresie.
Osoby, które chciałyby skorzystać z projektu „Lepsze jutro 3”, mogą się zgłaszać do Centrum Integracji Społecznej w Zielonej Górze przy ulicy Staszica. Kolejne kursy w lutym.

Bezpłatne szkolenia zawodowe w zielonogórskim CIS

Centrum Integracji Społecznej rozpoczyna bezpłatne szkolenia zawodowe w ramach projektu „Lepsze jutro 3”. Praktyki będą trwały pół roku i są przeznaczone dla osób, które chcą powrócić do aktywności zawodowej.
Szkolenia obejmą trzy specjalności: pracownik terenów zieleni, opiekun osoby starszej oraz pracownik gospodarczy. Zainteresowane osoby mogą wziąć udział w rekrutacji do 23 grudnia.

Nabór tylko do świąt

Masz problem ze znalezieniem pracy? Sprawdź ofertę Centrum Integracji Społecznej i zapisz się na kursy przygotowawcze do nowego zawodu!

Centrum Integracji Społecznej w Zielonej Górze pomaga wrócić na rynek pracy osobom wykluczonym społecznie. Już z początkiem stycznia rusza kolejna edycja projektu, którego zadaniem jest przeszkolenie kursantów i w efekcie znalezienie pracy. Z propozycji mogą skorzystać również obywatele Ukrainy.
Masz problem ze znalezieniem pracy, przyjdź do CIS
Centrum Integracji Społecznej zaprasza do udziału w III edycji projektu „Lepsze jutro 3”. Celem projektu jest zwiększenie zdolności do zatrudnienia osób z Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Zielona Góra zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym oraz przygotowanie ich do efektywnego funkcjonowania na rynku pracy i aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym. Propozycja dotyczy zatem bezrobotnych, mających problem ze znalezieniem pracy oraz funkcjonowaniem w życiu społecznym i zawodowym. Ustawa o zatrudnieniu socjalnym wskazuje wymogi, wśród których, prócz długotrwałego bezrobocia są m.in. posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności, trudna sytuacja materialna i korzystanie z pomocy społecznej, czy zwolnienie z zakładu karnego. By ubiegać się o udział w kursach, wystarczy spełniać jedno z wyżej wymienionych kryteriów.
Zdobądź nowy zawód
By móc skutecznie wrócić na rynek pracy CIS proponuje szkolenia w następujących specjalnościach:
opiekun osoby starszej i niepełnosprawnej,
pracownik gospodarczy,
pracownik terenów zieleni.
Uczestnikami kursów mogą być również obywatele Ukrainy. Specjalnie dla nich CIS oferuje naukę języka polskiego.
Czas trwania szkoleń wynosi 6 miesięcy. Uczestnicy będą brać udział w zajęciach społecznych i zawodowych. Zajęcia społeczne oraz zajęcia z teorii zawodu będą odbywać się w siedzibie CIS, natomiast zajęcia zawodowe praktyczne w zakładach pracy na terenie Zielonej Góry oraz partnerskich gmin.
- Uczestnikom tych kursów pomagamy znaleźć pracę - mówi Anita Buraczewska, dyrektor CIS w Zielonej Górze. - Bardzo często absolwenci szkoleń, którzy sprawdzili się podczas praktyk zawodowych, dostają umowę o pracę w zakładach, w których odbyli praktyki.
Kursanci mogą też liczyć na pomoc specjalistów, m.in. doradcy zawodowego, psychologa, terapeuty, czy pracownika socjalnego.
Zapewniają:
-comiesięczne wsparcie finansowe,
-dla najlepszych bony szkoleniowe,
-posiłek obiadowy,
-badania lekarskie i szkolenie BHP,
-zwrot kosztów dojazdu,
-odzież ochronną oraz ubezpieczenie NNW.
1 2
Baner: UMZG 285x80Baner: MPIPSBaner: PUPBaner: OPS
Baner: GCZERWIEŃSK Baner: GSULECHÓW Baner: GZABÓRBaner: ZKJ
Baner: ZLOPBaner: Gazeta LubuskaBaner: Index 96 fmBaner: LZG
Baner: OPZL