Kronika

2008

  • 15-03-2019
30.01.2009 r.
W sali szkoleniowej CIS przedstawicielki Agencji Pracy z Bernau Regina Gebhardt-Hille oraz Małgorzata Reinicke zachęcały do pracy w Niemczech. Na spotkaniu omawiano m.in. warunki pracy i życia u naszych zachodnich sąsiadów. Specjalistki doradzały, jak poruszać się po niemieckim rynku pracy i jak uzyskać godziwe wynagrodzenie. Zainteresowanie zajęciami było bardzo duże. Na spotkanie przyszło prawie 100 osób.
 
26-30.01.2009 r.
Ostatni tydzień zajęć teoretycznych naszych uczestników (od lutego rozpoczynają praktyki) obfitował w liczne atrakcje. W poniedziałek kursanci uczestniczyli w seminarium pt. „Formy biznesu dla osób bezrobotnych”, które poprowadził zastępca prezesa Żarskiej Spółdzielni Socjalnej Janusz Sulczewski. We wtorek wysłuchali wykładu radcy prawnego Artura Kulika, który omówił wybrane zagadnienia 
z ustawy o zatrudnieniu socjalnym oraz kodeksu pracy. W kolejnych dniach odbyło się spotkanie z dietetykiem Ireną Łęcką dotyczące zasad prawidłowego żywienia, a także szkolenie pt. „Pierwsza pomoc przedlekarska” prowadzone przez Dorotę Szymkowiak i Pawła Terka – ratowników z Rejonowego Sztabu Ratownictwa Społecznej Krajowej Sieci Ratunkowej w Zielonej Górze. Wszystkie zajęcia uczestnicy zgodnie uznali za bardzo ciekawe i przydatne. W piątek zaś odwiedzili kino Cinema City w zielonogórskim Focus Parku, gdzie obejrzeli premierę polskiej komedii pt. „Idealny facet dla mojej dziewczyny”.
 
05.01.2009 r.
Rozpoczęliśmy szkolenie kandydatów na opiekunów do dzieci (2 grupy), opiekunów osób starszych, szwaczy oraz pomocy kuchennej. 32 osoby podpisały umowy z CIS o realizacji Indywidualnego Programu Zatrudnienia Socjalnego. Każdy z uczestników otrzymał imienny identyfikator.
 
31.12.2008 r.
Ostatni dzień roku był jednocześnie dla uczestników grup: budowlanej, opiekunek do osób starszych i ogrodniczej ostatnim dniem pobytu 
w CIS. Po 11 miesiącach nadszedł czas rozstania... Były pamiątkowe, i jakże ważne przy poszukiwaniach pracy zaświadczenia oraz podziękowania i kwiaty od absolwentów dla pracowników. Wielu osobom, szczególnie paniom, łza kręciła się w oku i żal było opuszczać to zaprzyjaźnione już miejsce.
Świadectwa ukończenia kursów otrzymało 12 osób (3 osoby z grupy ogrodniczej, 3 osoby z grupy budowlanej i 6 osób z grupy opiekunek do osób starszych). Troje uczestników podjęło pracę już w trakcie trwania kursu. Pozostali będą poszukiwać zatrudnienia. Bogatsi 
o zdobytą wiedzę, zmotywowani do pracy i z wiarą w sukces. Mocno trzymamy kciuki i wierzymy, że się uda!
 
22.12.2008 r.
W przedświąteczny poniedziałek w naszej siedzibie odbyło się spotkanie wigilijne. Opłatkiem podzielili się uczestnicy obecnej edycji kursów, a także tegoroczni absolwenci oraz pracownicy CIS. Wśród gości obecni byli m.in. Zastępca Prezydenta Miasta Wioleta Haręźlak, kronikarz miasta Ewa Duma oraz dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Mieczysław Jerulank.
Pięknie przystrojone stoły uginały się pod pysznościami przygotowanymi przez uczestników grupy pomocy kuchennej. A było dla kogo gotować, bo na Wigilię zaproszono blisko 70 osób.
 
Uroczystość rozpoczęła się od świątecznych życzeń złożonych przez Kierownika CIS Wacława Hansza. Ciepłe słowa w stronę uczestników skierowała też Pani Prezydent Haręźlak. Wzajemnym życzeniom i dzieleniu się opłatkiem nie było końca. To wyjątkowe spotkanie dodatkowo uświetnił koncert w wykonaniu uczniów zielonogórskiej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. M. Karłowicza. Na instrumentach dętych zagrali kolędy oraz standardy muzyki rozrywkowej.
     
10.12.2008 r.
Odbyło się spotkanie z 40 przyszłymi uczestnikami kursów. Kandydaci mieli okazję zwiedzić siedzibę CIS, obejrzeć pracownie i sale wykładowe, kuchnię, salkę telewizyjną i komputerową.
Pracownicy CIS poinformowali o tym jakie wsparcie otrzymają uczestnicy oraz czego będą mieli okazję nauczyć się na zajęciach zawodowych i społecznych. Były też indywidualne spotkania w grupach z instruktorami zawodów. Zarówno dla przyszłych uczestników, jak i dla pracowników CIS spotkanie było bardzo pożyteczne.
 
01, 08.12.2008 r.
Zakupiliśmy kasy fiskalne do pracowni szkoleniowej grupy kasjer-sprzedawca. Wybraliśmy takie, które spotkać można w mniejszych sklepach, jak i te używane w supermarketach. Wszystko po to, aby uczestnicy po ukończeniu kursu mogli pochwalić się jak najszerszymi umiejętnościami zawodowymi.
Nasza pracownia komputerowa ma siedem pachnących nowością jednostek centralnych, monitorów i drukarek. Wszystko dzięki finansowemu wsparciu Europejskiego Funduszu Społecznego. Uczestnicy nie mogą się doczekać, kiedy będą mogli zasiąść przy nowych stanowiskach komputerowych, żeby zgłębiać tajniki informatyki.
     
27.11.2008 r.
Otrzymaliśmy zaproszenie do lokalnej Telewizji ODRA. W trwającym kwadrans programie „Gość Telewizji Odra” wystąpili Jacek Ksepko- uczestnik grupy budowlanej oraz Anita Buraczewska-specjalista ds. promocji. Mówili o tym, co oferuje CIS, komu i w jaki sposób pomaga. Mamy nadzieję, że dzięki temu wiele nowych osób zdecyduje się skorzystać z naszej oferty!
 
25.11.2008 r.
W naszej sali konferencyjnej odbyło się szkolenie p.n. „Dobre praktyki działalności sektora ekonomii społecznej przykłady krajowe 
i europejskie” zorganizowane przez Wojewódzki Urząd Pracy we współpracy z Instytutem Doskonalenia Administracji i Biznesu „Laudator”. Wśród prelegentów byli m.in. Tomasz Sadowski z Fundacji Pomocy Wzajemnej „BARKA” (Poznań), Daniel Szostek z Instytutu „Laudator” oraz Janusz Sulczewski z Żarskiej Spółdzielni Socjalnej. W szkoleniu wzięli udział pracownicy CIS: Sylwia Lis – pracownik socjalny oraz Anita Buraczewska-specjalista ds. promocji.
     
23.11.2008 r.
Tego dnia uczestnicy byli we Wrocławiu. Zwiedzali Panoramę Racławicką - wszyscy są pod ogromnym wrażeniem bogactwa treści zawartej w obrazach, a niektórzy bardzo żałują, że nie można było uwiecznić panoramy na zdjęciach, aby po powrocie choć małą cząstkę pokazać rodzinie. W Operze Wrocławskiej obejrzeli spektakl „Raj utracony” z muzyką Krzysztofa Pendereckiego. Mimo że muzyka mistrza nie należy do najłatwiejszych w odbiorze, to całe przedstawienie wzbudziło zachwyt uczestników. Ogromna scena, bogactwo scenografii, ogromna liczba aktorów zaangażowanych w spektakl i znakomita aktorska gra zrobiły wrażenie. Zmęczeni, ale zadowoleni późnym wieczorem wszyscy szczęśliwie dotarli do domów.
     
03.11.2008 r.
Uczestnicy wszystkich grup zawodowych brali udział w godzinnym seansie zdrowotnym w Grocie Solnej w Zielonej Górze. Relaks przy muzyce, na wygodnych leżakach w grocie wypełnionej ożywczym powietrzem wpłynął pozytywnie na naszych podopiecznych. Dowiedzieli się również wielu ciekawych rzeczy na temat zdrowotnego działania morskiego mikroklimatu panującego w tym wyjątkowym miejscu.
 
29.09.2008 r.
Odwiedziła nas delegacja z Niemiec: Gosia Reinicke (ZAV Berlin), Wioletta Włodarczyk (KOWA), Dirk Höffner (KOWA) oraz Volker Kulle (DGB). Goście obejrzeli naszą siedzibę, zapoznali się z działalnością CIS. O tym komu i w jaki sposób pomagamy informowali: Kierownik CIS Wacław Hansz oraz Sylwia Lis-pracownik socjalny i Elżbieta Piórko-doradca zawodowy.
     
22.09.2008 r.
W ramach zajęć integracyjnych uczestnicy mieli okazję wyjść do Cinema-City – nowo otwartego kina w Fokus Parku w Zielonej Górze. Obejrzeli premierową komedię braci Coen „Tajne przez poufne”. Film wzbudził różne uczucia – jednym podobał się bardzo, innym wcale. Wszyscy jednak byli bardzo zadowoleni.
 
29.08.2008 r.
Nasi podopieczni zwiedzali trzy lubuskie miejscowości. Zobaczyli m.in. port i Aleję Gwiazd w Nowej Soli, zabytkowy port i rynek w Bytomie Odrzańskim, a także pałacyk w miejscowości Czerna oraz odnowioną katedrę w Głogowie.
     
08,22.08.2008 r.
W ramach zajęć reintegracji społecznej nasi kursanci uczestniczyli w spacerze nordyckim z instruktorem Joanną Solan. Coraz bardziej modny u nas „nordic walking” jest formą tzw. aktywności „dla wszystkich”. Również dla osób mających problemy ze zdrowiem. Poprawia krążenie, nie obciąża stawów. Ta forma sportu bardzo spodobała się uczestnikom. Była to też okazja do odetchnięcia świeżym, leśnym powietrzem.
 
05,07.08.2008 r.
Uczestnicy odpowiedzieli na apel Powiatowej Stacji Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Zielonej Górze i aż trzynastu z nich oddało po 0,5 litra krwi.

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją