Kronika

Październik

  • 20-03-2019
25-31.10.2013 r.
Pięciu zielonogórskich streetworkerów wyjechało na krótki, ale bardzo intensywny staż do Londynu.
Głównym celem wizyty było poznanie metod pracy z osobami żyjącymi na ulicach stosowanych przez tamtejszych „pedagogów ulicy” 
z Fundacji BARKA UK - partnera Centrum w projekcie „Od bezdomności do normalności”.
Zielonogórzanie brali udział w porannych oraz nocnych patrolach, przyglądali się pracy londyńskich streetworkerów, rozmawiali 
o sposobach nawiązywania relacji z bezdomnymi.
Odwiedzili również centrum pomocy dziennej Manna oraz St Mungo’s - jedną z największych brytyjskich organizacji charytatywnych, która od 1969 roku zajmuje się pomocą osobom bezdomnym.
     
23.10.2013 r.
Złożył nam wizytę nowy dyrektor Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej Caritas ks. Stanisław Podfigórski oraz sekretarz Zarządu Anna Maria Fedurek. Rozmawiano o współpracy w ramach pomocy osobom najbardziej potrzebującym. 
21.10.2013 r.
Odbyła się konferencja promująca międzynarodowy projekt „Aktywizacja zawodowa i społeczna młodzieży bezrobotnej zagrożonej wykluczeniem społecznym w oparciu o model szwedzki i niemiecki”.
Celem projektu jest przeniesienie i zaadaptowanie modelu pracy z wykluczoną młodzieżą wypracowanego w Niemczech i Szwecji. Utworzone będą w Świebodzinie i Zielonej Górze (CIS) dwa ośrodki wsparcia dla bezrobotnych osób w wieku od 18 do 25 lat. Zostanie także wydany podręcznik metodyczny.
Wśród gości byli Wicemarszałek Województwa Lubuskiego Maciej Szykuła oraz dyrektor Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego Marek Kamiński i zastępca dyrektora tego departamentu Małgorzata Jażdżewska.
          
17-18.10.2013 r.
W dniach 17-18 października 2013 r. w Białobrzegach odbył się III Zjazd Konwentu CIS/KIS.
Podczas obrad rozmawiano m.in. ustawie o zatrudnieniu socjalnym oraz aspektach zatrudnienia socjalnego w działalności pożytku publicznego. Ważnymi punktami zjazdu były też sprawozdanie Rady Programowej Konwentu CIS/KIS za 2012/2013 rok oraz wybory Rady Programowej.
Gośćmi specjalnymi byli Krystyna Wyrwicka – Dyrektor Departamentu Pomocy i Integracji Społecznej Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Krzysztof Więckiewicz - Dyrektor Departamentu Pożytku Publicznego MPiPS, Andrzej Trzeciecki – reprezentant warszawskiego Instytutu Rozwoju Służb Społecznych oraz Cezary Miżejewski - ekspert ds. ekonomii społecznej, członek Rady Pożytku Publicznego.
W związku z obchodzonym w tym roku jubileuszem 10-lecia istnienia nasze Centrum otrzymało gratulacje od Ministra Pracy i Polityki Społecznej, a Miasto Zielona Góra zostało wyróżnione  za skuteczne wypełnianie zadań dotyczących pomocy osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym.
 
 
08.10.2013 r.
Rozpoczęły pracę pierwsze uliczne patrole. Streetworkerzy nawiązują kontakt z osobami bezdomnymi przebywającymi na terenie Zielonej Góry. Oferują pomoc doraźną, a przede wszystkim motywują do udziału w projekcie „Od bezdomności do normalności”.
W ten sposób aktywnie rozpoczęliśmy realizację przedsięwzięcia, którego głównym celem jest zmniejszenie wykluczenia społecznego 
w naszym regionie poprzez objęcie osób bezdomnych nowatorską formą pracy ulicznej.
          
03.10.2013 r.
W audycji pt. „Czwartek z EFS” emitowanej na antenie Radia Zachód, Radia Zielona Góra oraz Radia Gorzów wzięli udział Anita Buraczewska oraz Wacław Hansz, którzy mówili o realizowanym w CIS projekcie „Od bezdomności do normalności”. Program prowadzony przez red. Grażynę Walkowiak ma na celu ukazywanie korzyści, jakie przynoszą projekty współfinansowane ze środków Unii Europejskiej.
03.10.2011 r.
Rozpoczęły się zajęcia z prawnikiem Hanną Kucharską, w których udział biorą uczestnicy wszystkich grup drugiej edycji projektu „Aktywni od nowa”. Podczas spotkań będzie możliwość uzyskania porad dotyczących sposobów rozwiązania trudnych sytuacji życiowych.
Chętne osoby mogą również korzystać z indywidualnych konsultacji prawnych.
     
 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją